Deník N

Geniální slušňák Messi v sobě hledá rapla, aby překonal boha

Lionel Messi během letošního turnaje Copa América. Foto: Victor R. Caivano, AP / ČTK
Lionel Messi během letošního turnaje Copa América. Foto: Victor R. Caivano, AP / ČTK

Po dalším neúspěchu v argentinských barvách opět zesílila kritika fotbalové hvězdy Lionela Messiho a zároveň obavy, jestli už nedá reprezentaci definitivní sbohem. Jenže útočník, který v dresu FC Barcelona sesbíral všechny možné tituly, cítí ještě nejméně dvě šance se nespokojenému národu konečně zavděčit.

Představte si, že by Pavel Nedvěd českou reprezentaci přivedl ke druhému místu na mistrovství světa, ke třem stříbrům a jednomu bronzu na kontinentálním šampionátu, a přesto bychom jeho výsledky komentovali jako zklamání.

Ano, v našich končinách nesmysl. Jenže přesně to prožívá v Argentině Messi, na jehož výkony v modrobílém dresu se snáší kritika, protože… Protože Maradona.

Malý kudrnáč, kterému v 80. letech patřila fotbalová planeta, má ve vlasti nadpozemský status. Však na zdech můžete spatřit graffiti s „šifrou“ D10S, kde desítka z Maradonova dresu nahrazuje písmena I a O ve slově bůh.

Země, která už jednoho boha má, žádného nového nechce. Zvláště když aspirant božství nedokáže přivézt domů titul mistrů světa, což Diego Armando zvládl v roce 1986, kdy svými kousky soupeře doslova posazoval na zadek.

Dvaatřicetiletý Messi je populární, ale… Tato spojka v souvislosti s fenomenálním útočníkem současnosti zaznívá v jeho domovině překvapivě často.

Ve všech individuálních statistikách Maradonu, jenž ve 32 letech už těžce zápasil se svými neřestmi, jimž dominovala nadměrná spotřeba kokainu, dávno předběhl. ALE

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Fotbal

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější