Deník N

Notes: Staněk by mohl skončit ke konci měsíce, nový seriál o normalizaci i start fotbalové ligy

Držák na noviny © Libor Stejskal. Foto: Deník N
Držák na noviny © Libor Stejskal. Foto: Deník N

Posun ve vládní krizi, náš nový seriál o normalizačních „osobnostech“ a také start fotbalové ligy. Páteční události pro vás sledoval a namixoval Jan Tvrdoň.

Ve vládní krizi došlo k posunu. Už šest týdnů leží prezidentu Zemanovi na stole návrh předsedy vlády na odvolání ministra kultury Antonína Staňka a jeho nahrazení Michalem Šmardou. Tahle sociálnědemokratická ministerská rošáda se neustále odkládá a teprve na dnešním jednání v Lánech prezident připustil, že Staňka odvolá a to ke konci července. Celá anabáze však u konce není. Dnešní schůzku prezidenta s Hamáčkem a Staňkem a co bude následovat, popisuje ve svém textu Hana Mazancová.

Než jsem se pustil do tohoto Notesu, prošel jsem, jak vládní krize šla krok za krokem. Jako takovou malou pikantnost bych vypíchl, že prezident se do dneška setkal ohledně situace ve vládě s různými aktéry na celkem čtyřech schůzkách během šesti týdnů. To je pro představu stejný počet, jako kolikrát absolvoval povídání s Jaromírem Soukupem na TV Barrandov. A to už tam mají letní pauzu v Týdnu s prezidentem…

V Enku rozjíždíme nový speciální projekt Tváře normalizace. Na ten se fakt těším. „Deník N ve spolupráci s historiky a badateli připravil ke 30. výročí konce komunistického režimu seriál, v němž chceme nasvítit portréty a osudy lidí, na nichž normalizační režim od roku 1969 stavěl svou moc nebo kteří se stali výmluvnými symboly jeho praktik,“ píší kolegové. Každý týden až do listopadu přineseme jeden text připomínající jednotlivé lidské osudy, které se s normalizací protnuly. Vykopáváme velkým rozhovorem s historikem Petrem Blažkem, se kterým zevrubně probíráme celý fenomén normalizace.

A co dalšího nabízíme z naší produkce? Rozhovor s francouzským velvyslancem o protestech, vzájemných vztazích nebo o Evropě. Pokračování příběhu paní Sosnarové a jejích ne/zkušeností ze sovětského gulagu. Věnujeme se i případu německé kapitánky lodi s uprchlíky, která se dostala do sporu s italským ministrem vnitra Salvinim. Z kultury můžeme nabídnout pohled na český animovaný film a také recenzi na nový román Bernharda Schlinka.

Komerční sdělení:

Festival Krásný ztráty live ve Všeticích

Michal Prokop, hostitel třetího ročníku festivalu, který proběhne na malebném statku 9. a 10. srpna 2019, zahraje kromě koncertu s Framus Five také jedinečné kousky společně s dalšími interprety jako jsou David Koller či Vladimír Mišík. Vystoupí i Laco Déczi!

Co dalšího se ještě stalo?

Startuje fotbalová liga. Slovácko, do toho! Omlouvám se, bylo to silnější než já.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš poslal předžalobní výzvu hnutí SPD Tomia Okamury. Bartošovi vadí (což se mu nelze divit), že o Pirátech šíří pražská stránka SPD lži.

A když už jsme u facebookových profilů SPD, tak se sluší upozornit ještě na jednu lahodnost. SPD v Libereckém kraji na svém profilu pro změnu velebila československé pohraničníky. Již včera si se svými fanoušky připomínala „den pohraniční stráže“ (z estetických a zažívacích důvodů obrázek přímo nepřikládám). Řeč zde byla například o „likvidování narušitelů“. Po upozornění médií (celou věc popsaly Novinky.cz) nechal Okamura tento příspěvek smazat. Tak třeba to bude tak snadné i v případě šíření vymyšlených věcí o politické konkurenci. 😉

Z hranic možného zpátky do dneška. Poslanci odhlasovali, že dálniční známky nepodraží. Návrh poslance ANO Martina Kolovratníka, aby se zdražily o 500 korun, zamítla dnes Sněmovna. Zprávu přinesl iDnes. Ministr dopravy (za ANO) uvedl, že zdražit můžou, až bude modernizovaná D1. Takže máme ještě nějaký čas.

A z dopravy ještě dvě zprávy. Poslanci dnes podpořili zavedení elektronických dálničních známek, k dispozici by měly být od roku 2021. K jejich kontrole by se podle ministra dopravy měly využívat i mýtné brány. V této souvislosti je zajímavá zpráva, že o mýtný systém v Česku se zajímají domácí tajné služby. Zprávu přinesl Respekt.

Premiér Babiš dnes mluvil s kandidátkou na šéfku Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Podle toho, co bylo zveřejněno na Babišově twitterovém účtu, za její nominací Česko stojí a doufá, že bude potvrzena Evropským parlamentem.

A závěrem pozitivní zpráva. Tedy ona je potěšující zejména pro nás v Enku a pro vás, naše čtenáře. 🙂 Nadační fond nezávislé žurnalistiky zveřejnil své hodnocení důvěryhodnosti médií a dopadli jsme fakt dobře. Na základě jasné metodologie výzkumníci sledovali tři hlavní oblasti: transparentnost média, poctivé nakládání se zdroji a profesionální práce se sdělením.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější