Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čína: Zkrotili jsme teroristy v Sin-ťiangu. Zruší nová politika koncentrační tábory?

Ostnatý drát, strážní věž, bezpečnostní kamery: "středisko odborné výchovy" ve čtvrti Ta-ban-čcheng v Urumči, hlavním městě Sin-ťiangu. Patří mezi největší koncentrační tábor v Číně. Snímek je ze září 2018 a jeho autory pak hodiny zadržovala police. Foto: Thomas Peter, Reuters
Ostnatý drát, strážní věž, bezpečnostní kamery: „středisko odborné výchovy“ ve čtvrti Ta-ban-čcheng v Urumči, hlavním městě Sin-ťiangu. Patří mezi největší koncentrační tábor v Číně. Snímek je ze září 2018 a jeho autory pak hodiny zadržovala police. Foto: Thomas Peter, Reuters

Komunistická strana Číny se chystá vyladit svou politiku v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde v koncentračních táborech vězní miliony lidí. Svůj dosavadní postup hodnotí jako „významný prozatímní úspěch“. Znamená to, že od drakonických represí ustoupí?

Plánovanou změnu politiky už několik týdnů naznačuje propagandistická kampaň a nyní ji otevřeně avizují režimní média, informuje hongkongský deník South China Morning Post.

Státní agentura Sin-chua (Nová Čína) nazvala Sin-ťiang „hlavním bojištěm války Číny proti terorismu“ a stávající postup Komunistické strany Číny v oblasti považuje za „významný prozatímní úspěch“. Terorismu a extremismu se účinně učinila přítrž, neboť v regionu se za posledních 30 měsíců neodehrál žádný teroristický útok, tvrdí Sin-chua.

„Příprava půdy po boji s trojím zlem“

Agentura uplynulých pět let nazvala „přípravou půdy“ pro další, už třetí Ústřední pracovní konferenci o Sin-ťiangu.

Předchozí konference, jíž v Pekingu předsedal generální tajemník KS Číny Si Ťin-pching, se konala v květnu 2014. A její „velkolepé úsilí“, slovy Sin-chua, určilo politiku strany v Sin-ťiangu pro nadcházející pětiletku. Zejména pak tvrdý postup v tzv. „boji se třemi zlými silami“, které propaganda strany stanovila jako terorismus, separatismus a extremismus.

Přeloženo do jazyka reality znamená „boj se třemi zlými silami“ toto: mnohaleté represe a asimilaci Ujgurů, Kazachů a dalších menšinových národností ve prospěch Chanů neboli etnických Číňanů. Dokonce i Ujgurové, jejichž jméno Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang nese, jsou ve svém nynějším domově menšinou. Sin-ťiang, česky Novou hranici, dnes obývá něco přes 22 milionů lidí, přičemž Ujgurové se počítají jen na zhruba osm milionů.

„Číno, kde jsou mé děti?“ Rozhovory BBC s ujgurskými rodiči:

Drakonická národnostní politika, kterou Komunistická strana Číny uplatňuje ve strategicky zásadním Sin-ťiangu, se v lecčems podobá jihoafrickému apartheidu. Stejně jako apartheid vyhloubila propasti – jen ne mezi rasami, ale národnostmi. A stejně jako apartheid vedla i k rozdělení utlačovaných. Na ty, kteří se přizpůsobili nebo se o to aspoň pokoušeli. Na ty, kteří se radikalizovali. A na tu menšinu z nich, která z frustrace sáhla po násilí.

Jenže „boj se třemi zlými silami“ si nevybírá. Vidí zlo všude kolem sebe, a zlo se musí vykořenit. Pročež je v dnešním Sin-ťiangu ve výsledku už vcelku jedno, do které z výše jmenovaných skupin patříte. Stačí drobná výchylka ze stranou nastoleného normálu – a míříte do

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Sin-ťiang

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější