Deník N

Notes: Foldyna musí vysvětlovat, falešné vzpomínky na gulag a města ucpaná kapslemi bez řidiče

Titulní stránka tištěného Deníku N z 11. 7. 2019. Foto: Jan Moláček, Deník N
Titulní stránka tištěného Deníku N z 11. 7. 2019. Foto: Jan Moláček, Deník N

Do své druhé půlky se přehoupl teprve druhý prázdninový týden, školáci mohou být ještě dlouho v klidu, dění v ČR a ve světě se ale nezastavilo. Deník N je tu, aby ho popisoval a analyzoval, Notes zase, aby každý den shrnul a nabídl to nejdůležitější. Dnes ho sestavil Jan Moláček.

Evropské instituce se dále zajímají o dotace pro Česko. Jak zjistil Lukáš PrchalJan Tvrdoň, v červnu navštívili auditoři ministerstvo průmyslu a obchodu. Zajímali se o operační program podnikání a inovace, který Brusel už víc než rok neproplácí kvůli chybám na české straně.

Nejbohatší Čech a nejsledovanější televize – to jde k sobě, otázka je, co z toho bude. PPF je při chuti v Česku i na Slovensku – tam už je Petr Kellner podle místních médií jen krok od koupě TV Markíza. Co by s touto stanicí a s českou TV Nova udělal miliardář s obchodními zájmy v Číně? Analyzuje Ján Kováč.

Sociálním demokratům se nelíbí výroky asistenta poslance Jaroslava Foldyny, na které upozornil Deník N. Předseda Hamáček chce, aby mu Foldyna vysvětlil, proč se radí s člověkem, který chce střílet uprchlíky a perzekvovat muslimy.

Prokop VodrážkaJana Ustohalová popsali neuvěřitelný příběh ženy, která léta vystupuje jako pamětnice gulagu, podle renomovaného historika z Ústavu pro studium totalitních režimů však v sovětském pracovním táboře nikdy nebyla.

Jak mění velká města sdílená doprava, fenomén nákupů z domova a jak je změní nástup samořiditelných aut? Budoucnost nepřináší jen možnosti, ale také rizika. O obojím se v San Franciscu bavil Tomáš Bella z našeho partnerského slovenského Denníku N s profesorem tamní univerzity, který se na budoucnost dopravy specializuje.

Náš život se stále víc přesunuje do virtuálního prostoru, Ivan Adamovič představuje časopis, který odmítá jít s trendem a tvrdohlavě se věnuje hmotě. V nejnovějším čísle Material Times zkoumají možnost využití různých výrobků a materiálů poté, co původnímu účelu dosloužily.

V zítřejším Deníku N najdete

Titulní strana tištěného vydání Deníku N 12. července 2019.
  • Začátek seriálu o lidech, na nichž československá totalita stavěla
  • Rozhovor s francouzským velvyslancem v ČR, také o protivládních protestech v obou zemích
  • Po brexitu přichází sen jménem CANZUK – unie mezi Spojeným královstvím, Kanadou, Austrálií a Novým Zélandem

Co píší jinde?

Týdeník Respekt informuje o dalším posunu v kauze rybníka, který si u svého lyžařského vleku načerno postavil Vratislav Mynář. Kancléř prezidenta Zemana dostal pokutu 50 000 korun.

Bude si muset Ursula von der Layenová nechat zajít chuť na post předsedkyně Evropské komise, ptá se rakouský deník Die Presse. Podle jeho informací se evropští socialisté v čele s německou SPD stále pokoušejí jejímu zvolení zabránit.

Britský deník The Guardian detailně popisuje bouřlivý závěr procesu s extremistou Tommym Robinsonem. Ten si dnes vyslechl rozsudek devíti měsíců za mřížemi. Vzhledem k době, kterou už si odseděl, má ale před sebou jen maximálně deset týdnů vězení.

Zaujalo nás na sociálních sítích

Tentokrát smutný, ale důležitý projekt – Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda už několik let shromažďuje fotografie všech více než 8000 obětí srebrenického masakru. Od začátku největšího válečného zločinu v Evropě od druhé světové války uplynulo 24 let. Fotografií se zatím podařilo dohledat přes 2400.

 

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější