Deník N

Nové číslo Material Times zkoumá život po životě věcí kolem nás

Foto: Material Times
Foto: Material Times

Někdy to vypadá, že v digitální době přestává být materiální svět zajímavý. Co s hmotou? Sdílet s více lidmi najednou se nedá. Posílat po netu se nedá. Modelovat a upravovat jako 3D model se dá podstatně obtížněji. Zabírá fyzické místo, chytá prach, nedá se zálohovat, a dá se tudíž snadno a nenávratně ukrást.

Hmota se stala jakýmsi zavrženým, nechtěným příbuzným. Přitom hmota je stále základ, bez které by se celý svět jedniček a nul rozplynul. Viz války o suroviny. Dobývání vzácných, pro elektroniku nepostradatelných kovů. Hmota počítače samotného. Bez materiálního zázemí by se kyberprostor zhroutil.

Časopis Material Times na hmotné aspekty světa upozorňuje a zabývá se novými či neobvyklými materiály a jejich aplikacemi.

Ale nejen to, všímá si například – jako v novém čísle této de facto ročenky –, jak věci recyklovat a upcyklovat, prodlužovat jim život. Těmito tématy se zabývá třeba Vladimír Kočí z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Věnuje se LCA analýze, která hodnotí dopady jakéhokoliv výrobku na životní prostředí. Někteří výrobci si analýzu nechávají dělat, až když je produkt v prodeji, jiní, třeba ve stavebnictví, ji předkládají

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější