Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Obchvat u Čapáku, kněžky tenisové radosti a ne, pane Semíne

Koláž obálek Deníku N. Foto: Deník N
Koláž obálek Deníku N. Foto: Deník N

Byť jsou letní prázdniny v plném rozpuku, zpravodajský ruch příliš neumdlévá. Středeční produkcí Deníku N s potěšením provází Jan Jiřička.

Čekání na klid. Středočeské Olbramovice, v posledních letech známé zejména díky Čapímu hnízdu, desítky let marně čekají na obchvat, který by přesunul mimo obec hlavní tepnu spojující Prahu a jih Čech. Jak místní vnímají aktuální komplikace s jeho stavbou, zjišťovali Adéla Skoupá a Ludvík Hradilek. Jejich reportáž rozhodně stojí za přečtení.

Na přímou volbu nesahat. V reakci na šest a půl let počínání Miloše Zemana na Hradě se často z různých stran ozývá, že zavést přímou volbu prezidenta byla chyba. Kolega Jan Moláček je jiného názoru, a to hned z šesti důvodů. Například argumentuje tím, že ani předání hlasovací pravomoci z lidu na 281 poslanců a senátorů nezaručuje, že vyberou někoho zodpovědného.

Tak co ten brexit, pánové? Vývoj v britské politice se už v posledních měsících stal specifickým novinářským subžánrem. Kolega Jan Kudláček, jeden z jeho čelných představitelů, včera večer sledoval jedinou televizní debatu kandidátů na šéfa konzervativců. Jak si v ní Jeremy Hunt a Boris Johnson vedli?

Americký Kiwi. Také jsme zjistili, že převzetí letenkového portálu Kiwi americkým investičním fondem General Atlantic je hotové. Minipodíly dostali i členové vedení firmy. Zítra si můžete v Deníku N přečíst velký rozhovor Jana Pavce s jejím zakladatelem Oliverem Dlouhým.

„Nebudu to hrotit.“ Poslanec Přemysl Mališ uťal spekulace o svém odchodu z hnutí ANO. „V určitých úvahách, že bych odešel, jsem byl. Ale pak jsem se rozhodl pragmaticky, že ne,“ řekl Deníku N Mališ. Jeho slova, která řekl Haně Mazancové, ale tak trochu budí dojem, že úplný pilíř, o který se Babišova skvadra může bez obav opřít, to není.

A zase ty Češky! Když se ve sportu, kterému se na nejrůznější úrovni věnují miliony lidí, dostanou mezi šestnáct nejlepších tenistek světa čtyři Češky, je to – a nebojme se vzletných adjektiv – naprosto fenomenální počin. Co za ním stojí, rozebírá David Janeczek.

Kdo střílel na Majdanu. Ukrajina žije soudním procesem s muži, kteří na Majdanu zastřelili desítky lidí a stovky dalších zranili. Průběh jednání zasvěceně popisuje Petra Procházková, která vzrušené události před pěti lety sledovala přímo na místě.

Food Not Bombs vadí. Dobrovolníci v Ostravě, kteří pravidelně rozdávají jídlo lidem bez domova, se v Ostravě dostali do potíží. Úředníci po nich najednou požadují povolení a potravinářské průkazy, popisuje ve svém textu Jana Ustohalová.

Výhrůžka ČSSD zabrala. Poslanci (alespoň prozatím) zapudili hrozbu, že členem Rady ČTK – tedy orgánu, který kontroluje agenturu, z níž čerpá většina médií v této zemi – bude antisemitský publicista Michal Semín. Detaily najdete v článku Hany Mazancové.

Ztepilí starokladrubáci. Eliška Černá se ještě vrátila k úspěchu Česka, kterému se po šestnácti letech podařily hned dva nové zápisy na Seznam světového dědictví UNESCO. Velmi zajímavé souvislosti v jejím rozhovoru popisuje Jiří Machek, ředitel jedné z oceněných institucí – kladrubského národního hřebčína.

Zítra v tištěném Deníku N najdete

Titulní strana tištěného Deníku N 11. července 2019.
  • Češka si vymyslela své utrpení v gulagu, zjistil historik
  • Rozhovor: Samořiditelná auta mohou ucpat města
  • Reportáž z Olbramovic: Tisíc lidí u Čapího hnízda bude dál čekat na klid
  • Na Ukrajině soudí pět odstřelovačů, kteří zabíjeli před pěti lety na Majdanu
  • Komentář: Ženy chybějí ve veřejných diskusích

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Pointa N

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější