Deník N

Bývalá top bankéřka chce investovat 800 milionů do malých a středních firem v Česku. Sází na ženy

Andrea Ferancová Bartoňová. Foto: Espira Investments
Andrea Ferancová Bartoňová. Foto: Espira Investments
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Její jméno se pravidelně objevovalo v žebříčcích nejvlivnějších žen českého byznysu. Byla první dámou českého kapitálového trhu a jako partnerka se podílela na vedení makléřského domu Wood & Company. Když po osmnácti letech oznámila, že končí a zbavuje se svého čtvrtinového podílu, bylo to velké překvapení. Andree Ferancové Bartoňové tehdy bylo 36 let. Po třech letech založila – spolu s Emílií Mamajovou – private equity fond s velmi specifickým zaměřením: cílí na investice do malých a středních firem v Česku a na Slovensku, v nichž se na rozhodování významným dílem podílejí ženy. Právě podepsala smlouvu o koupi podílu v jedné takové společnosti.

Měla jste pocit, že v regionu Česka a Slovenska není dost investorů do firem?

Ale ano, investorů je tu dost, jenže většinou je zajímají technologie nebo reality. Tradičnějším odvětvím, ať už službám, nebo spotřebnímu zboží, se všichni vyhýbají obloukem. A firmy s 60 až 100 miliony korun obratu jsou pro investory prakticky neviditelné. To nám přišlo jako jasná díra na trhu.

Proč se jim investoři vyhýbají? Je to proto, že jsou rizikovější?

Potíž je v tom, že je s nimi mnoho práce. Mají však velký růstový potenciál.

S kolika podnikateli a podnikatelkami jste se doposud sešly?

V Česku je podle statistik 30 tisíc firem s diverzitou a obratem nad 60 milionů korun. Na našem longlistu nakonec skončily zhruba dva tisíce firem a během tohoto roku jsme se potkaly se stovkou z nich. Plánujeme investovat do několika z nich a celkově na to máme 800 milionů korun. Naše představa byla, že na úvodní schůzku s vybranými firmami bude stačit hodina, ale to bylo hodně naivní. Realita je, že podnikatelé a podnikatelky jsou svými firmami tak nadšeni, že ve výsledku potřebujeme třikrát tolik času. A hádejte, kdo na rozhovor o tom, co a jak dělá, potřebuje o hodně víc času: muž, nebo

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

V tomto okamžiku nejčtenější