Deník N

Babiš jde přemlouvat prezidenta, aby odvolal Staňka. Čekáme, jakou přinese nabídku, říkají na Hradě

Miloš Zeman a Andrej Babiš jsou spojenci. Ale premiér z toho nejspíš má někdy těžkou hlavu. Foto: ČTK
Miloš Zeman a Andrej Babiš jsou spojenci. Ale premiér z toho nejspíš má někdy těžkou hlavu. Foto: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek na Pražském hradě bude znovu snažit přemluvit prezidenta Miloše Zemana, aby odvolal ministra Antonína Staňka (ČSSD). Kvůli sporu o konec šéfa Nostického paláce hrozí sociální demokraté odchodem z vlády.

Mluvčí vlády Vladimír Vořechovský Deníku N řekl, že Babiš chce ve čtvrtek s prezidentem probrat možnosti, jak ukončit současnou krizi, která se už řadu týdnů nehnula z místa.

„Chce se dohodnout, aby byli spokojení sociální demokraté a aby se stávající situace odšpuntovala. Chce pokračovat ve vládě s ČSSD, protože to dává smysl. Premiér chce s prezidentem probrat, jak stávající situaci odblokovat bez kompetenční žaloby, která by mohla být vnímána negativně,“ řekl Vořechovský.

Babiš si navíc pro prezidenta připravuje konkrétní nabídku, díky níž by ten mohl ze svého zatím neměnného postoje slevit. Před schůzkou však nechce odhalit karty a vysvětlit, s čím přesně za Zemanem jede. „Nevím, jakou konkrétní nabídku premiér má, ale chce se s prezidentem Zemanem pobavit, co udělat pro to, aby se situace posunula. A hlavně aby s tím byla spokojená i ČSSD a vláda mohla pokračovat,“ doplnil Vořechovský.

To ostatně potvrzuje i šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. „Předpokládám, že pan premiér bude apelovat na pana prezidenta, aby akceptoval demisi pana Staňka,“ řekl Faltýnek Deníku N.

Sám Babiš na dotazy Deníku N nereagoval a čtvrteční schůzku na Hradě nechtěl blíž komentovat ani předseda ČSSD Jan Hamáček. Deníku N pouze řekl, že ho premiér o chystaném jednání na Hradě informoval. „Řekl mi, že tam půjde,“  uvedl bez dalších podrobností. S čím přesně se premiér na schůzku chystá, ale komentovat nechtěl. Hamáček přitom půjde za prezidentem o den později, prezident si jej pozval i spolu s ministrem Staňkem.

Změnit názor

Předsedu vlády zřejmě čekají na Hradě krušné chvíle. Prezident totiž podle informací Deníku N i nadále odmítá slevit ze svého rozhodnutí ponechat Staňka v úřadu. Tři zdroje z Hradu ale připouštějí, že jeho postoj ještě může změnit to

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější