Deník N

Notes: Od opravdového Suchého až k falešnému Čapkovi. Aneb lidé jsou různí

Koláž obálek Deníku N. Foto: Deník N
Koláž obálek Deníku N. Foto: Deník N

Legendy, které jsme ulovili na karlovarském festivalu, zmenšující se Amazonský prales i pravé jihoamerické fotbalové nadšení a Orbánovo Maďarsko z první ruky. Ale i zrušený obchvat a diplomat, za kterého se stát musí omlouvat, to vše pro vás do jednoho eintopfu s názvem Pondělí 8. července přefiltruje Jan Kudláček.

Co přinesl Deník N?

Především – aspoň tedy pro mě především – Jiřího Suchého. Rozhovor s jedním z našich největších žijících géniů divadla, hudby a textů. Legenda Jiří Suchý exkluzivně: Němé grotesky a muzikály mi zamotaly hlavu, dozvíte se mimo jiné v rozhovoru Davida Soeldnera z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Kdybyste celý zbytek této mé dnešní nabídky už nestihli, přečtěte si aspoň tohle.

Letos ve Varech. Foto: KVIFF

Když jsme u těch legend. „Trošičku si přijdu jako Čapek. Tak jak jeho celkem slušně probírali komunisti…,“ zamyslela se v rozhovoru s Prokopem Vodrážkou (nyní už dočasná, „v demisi“) ředitelka Památníku Karla Čapka Alice Seidlová. Snacha jednoho z krajských radních, kteří ji vybrali, vysvětluje, že je právnička a „vůbec mě nenapadlo, že hledají člověka, který je odborně zaměřený“.

Za nového brazilského prezidenta Bolsonara Amazonského pralesa rekordně ubývá. Jeho z výrazné části vojenská (vysloužilá) vláda demontuje nejrůznější dřívější ochranářská opatření. Vědci varují před dalekosáhlými následky, jak popisuje z Brazílie František Kalenda. Na brazilský přístup k ochraně přírody má zajímavou páku Evropská unie: ta s Jižní Amerikou (sdružením Mercosur) dokončuje 20letá jednání o velké obchodní smlouvě, jejíž podmínkou je i dodržování Pařížské dohody o klimatu. Smlouvu musejí ratifikovat všechny členské země EU, připomíná František Kalenda. Přírodomilci už tedy můžou pomalu kontaktovat své poslance a senátory ;).

Spolupracovníkem Deníku N v Jižní Americe je i Tomáš Nídr. A nevyužijte jeho schopností, když se Peru dostane až do finále fotbalového mistrovství Jižní Ameriky – Copa América! Jakým jiným slovem může začít titulek takového článku o atmosféře sledování takového utkání než Góóóóóóóóóóóóóól? Tolik ó je tam proto, aby vystihly ten slavný pokřik jihoamerických fotbalových komentátorů, pro který stojí za to sledovat fotbal na latinskoamerických televizních kanálech.

V Peru se vášnivě zajímají o fotbal i ženy. Navzdory prohře s Brazílií měly v posledních dnech mnoho důvodů k radosti. Foto: Martin Mejia, AP/ČTK

Práci člověka, kterého zmíním teď, možná znáte, a ani o tom nevíte. Možná už vás dokonce dostal. Je to totiž špičkový, světový reklamní režisér. Ale natočil i oceňovaný seriál Pustina pro HBO. A teď bude v Bez vědomí – opět jako režisér. Přečtěte si víc o špionážním dramatu ze sklonku komunismu v Československu a o Ivanu Zachariášovi v rozhovoru s… Ivanem Zachariášem ;).

„Chlapci, lidé jsou různí,“ zní nevyvratitelné moudro, které pronese pan Valerián (František Filipovský) ve filmových Básnících, načež opilý usne. A má pravdu – zatímco někdejší disident Saša Vondra míní, že „v Maďarsku se nic neděje“, podle Rastislava Káčera, slovenského velvyslance skončivšího v Budapešti, v Orbánově zemi „za posledních osm let už v zemi demokracie příliš nezbylo“. Dokonce se prý Budapešť začíná podobat Moskvě, říká slovenský velvyslanec, který skončil misi v Orbánově Maďarsku.

Chcete každý všední den dostat do svého e-mailu shrnutí toho nejdůležitějšího plus spoustu informačních tipů navíc? Přihlaste se k odběru Notesu.

Co se stane zítra?

V tištěném Deníku N v trafikách a schránkách si přečtete:

  • Tým z Nebraské univerzity poprvé v historii dokázal vyléčit nákazu HIV. Jak ale upozorňuje náš vědecký redaktor Petr Koubský, jásat je předčasné – Od čtyř myší je k desítkám milionů lidí daleko.
  • Neoprávněná samochvála za exekuce: Premiér se pochlubil splněným slibem o omezení exekučního byznysu. V novele ale jeho návrh chybí.
  • České soudy poprvé rozhodly, že je možné vydat Číně občany Tchaj-wanu. Tedy z pohledu české diplomacie téhož státu, ve skutečnosti ale státu velmi nepřátelského a vězňům potenciálně i životu nebezpečného. Tchajwance nepopravíme, slíbil Peking…
  • Do Tour de France se snaží prosadit i cyklistky, zatím je to ale stále jen soutěž pro chlapy. Mezi fotografy tam už ale ženy jezdí. Markéta Navrátilová je česká fotografka a zachycuje nádherné sportovní záběry. Článek o ní se jmenuje Pětadvacetkrát na Tour s foťákem na krku.

A to není zdaleka vše, co vám zítra zašustí před očima pod nosem ;).

Titulní strana Deníku N v úterý 9. července 2019.

Co se stalo jinde?

„Máte obchvat? A mohla bych ho vidět?“ zeptá se jednou paní Jechová v Olbramovicích. Hned to ale nebude. Ano, mohl se stavět a nemusela by tamtudy už projíždět auta na trase Praha – jižní Čechy – Rakousko, firma Imoba (Babišovo Čapí hnízdo) k tomu prodala státu pozemky, a to výhodně (pro ni), jen krátce poté, co ty výhodnější podmínky odkupu schválila vláda s Andrejem Babišem – ministrem financí. Ale teď ministerstvo dopravy spravované shodou náhod Babišovým hnutím ANO stavební povolení zase zrušilo, protože se odvolala mimo jiné Imoba – provoz na obchvatu by prý rušil hosty toho Čapího hnízda. To nevymyslíte, ale informovala o tom Česká televize a píše (a hlásí) o tom i Český rozhlas.

Čert ví, co slibuje dnešní prohlášení ukrajinského prezidenta. Ukrajinský prezident chce jednat s ruským protějškem o Krymu a Donbasu. Chce diskutovat, „komu patří Krym a kdo není přítomen v Donbasu“. Navrhl jednání s Putinem za účasti Trumpa, Merkelové a Macrona v běloruském Minsku. Mluvčí Kremlu reagoval, že návrh bude zvážen. Z Washingtonu, Berlína a Paříže se zatím neozvali. Ale komik-prezident Volodymyr Zelenskyj se chystá do Bílého domu za prezidentem-hvězdou reality TV, tak uvidíme.

Když jsme v tom Washingtonu: už jsem doporučoval rozhovor slovenského diplomata, který otevřeně promluvil o Orbánovi a stavu Maďarska, teprve když skončil. Hlásit nenápadně domů, co v zemi, kam jsou vysláni, vidí, ale mají diplomaté v popisu práce. Jenže občas něco z toho praskne…, a tak se britský ministr ve Washingtonu omluví dceři Donalda Trumpa Ivance za velvyslancova slova. Ten v interních diplomatických zprávách do Londýna zveřejněných v britském tisku napsal, že (Trumpův) Bílý dům bude i do budoucna nefunkční, nepředvídatelný a diplomaticky nemotorný. Podle ministra ovšem takový nepěkný únik může poškodit vztahy. Všimněte si prosím, nejde o to, co velvyslanec napsal, ale o to, že to uteklo.

To jsme se vlastně obloukem nenápadně vrátili k těm groteskám na začátku. Tak se dobře bavte, hezké čtení vám přeje Jan Kudláček.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější