Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Přijel bych klidně už zítra.“ Část předsednictva ČSSD nechce s rozhodnutím o vládě čekat

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec. Foto: ČTK
Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec. Foto: ČTK

Předseda ČSSD Jan Hamáček po neúspěšném jednání v Lánech oznámil, že o případném odchodu strany z vlády má rozhodnout předsednictvo. To má ale kvůli letním dovoleným zasednout až kolem 15. července. Někteří z jeho členů by ale vládní krizi rádi řešili okamžitě.

Sociální demokraté původně požadovali, aby byla se situace kolem odvolání ministra kultury Antonína Staňka rozhodla do konce června, sami ale tento termín opakovaně posunuli. Řešení nepřinesla ani dnešní schůzka s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem v Lánech. Jediným výsledkem bylo, že hlava státu si Hamáčka a Staňka pozvala na další schůzku za týden v pátek.

Šéf ČSSD sice dává najevo, že v pokračování vlády nevěří, širší vedení strany ale svolává až na 15. července, tedy až po další schůzce s prezidentem. Více než desetidenní odstup přitom Hamáček vysvětluje letními dovolenými – předsednictvo se podle něj musí sejít v usnášeníschopném stavu.

Situace je paradoxní v tom, že strana si do svých stanov nově prosadila zrušení Ústředního výkonného výboru, aby byla akceschopnější. „Velmi zásadní krok bylo i zrušení Ústředního výkonného výboru. Je to další krok k tomu mít nejvyšší orgán mezi sjezdy, který je možné opět svolat velmi rychle,“ řekl dříve Deníku N ke změnám stanov v rozhovoru Martin Netolický, jeden z architektů změn.

Řešme to neprodleně

Předsednictvo může předseda podle stanov

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koaliční krize

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější