Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Sopka Stromboli vybuchla, ale dovolené v Itálii se bát nemusíte, tiší strach vulkanolog

Z kráteru Stromboli stoupá sloup dýmu (4. července 2019). Foto: Italská policie via Reuters
Z kráteru Stromboli stoupá sloup dýmu (4. července 2019). Foto: Italská policie via Reuters

Kde hledat bezpečí, když vybuchne sopka? „Nedivím se, že lidé zpanikařili, tak silná erupce je děsivá,“ říká o včerejším výbuchu italské Stromboli vulkanolog Prokop Závada z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Jedním dechem však uklidňuje: dovolené na Sicílii se bát nemusíte.

Sopce Stromboli se přezdívá „maják Středomoří“ – tak často vybuchuje. Byl ten včerejší výbuch výjimečný?

Byl neobyčejně silný. Slabší aktivita je u Stromboli normální, běžně z ní vystřelují menší úlomky lávy nebo (sopečné) bomby do výšky desítek nebo prvních stovek metrů. Ale tentokrát vznikl velký sopečný oblak, který nejenže stoupal nad povrch kráteru, ale zároveň padal na svahy sopky a jeho části, ve formě pyroklastických proudů, mohly zasáhnout i vesnici na severovýchodě ostrova Stromboli. (Pyroklastický proud, takzvané „žhavé mračno“, je rychle se pohybující proud přehřátého plynu a úlomků lávy, který dosahuje teploty až 1000 °C, pozn. red.)

Na jihovýchodě ostrova leží ještě jedna vesnice. V posledních dvaceti letech se následky větších erupcí oběma vesnicím vyhýbaly. Místní o nebezpečí vědí a zřejmě jsou na něj i vcelku zvyklí; vědí, že se mají schovat do budov a nic se jim většinou nestane. Jenže včerejší erupce byla opravdu silná a podle zpráv z místa lidé v panice skákali do moře, snažili se utéct. Vlastně se jim vůbec nedivím, nejspíš bych dělal to samé.

Není nějaká lepší ochrana než panikařit?

Teď mluvíme o ostrově Stromboli, a ten není nijak velký. Je dobré zkusit se schovat do nějaké pevnější budovy, to by mělo stačit. Jenže takhle silné výbuchy doprovázejí mohutné otřesy, sopka burácí, a když se k tomu ještě přidá ten stoupající oblak, může to být skutečně děsivé. A jak už jsem říkal, Stromboli je malý ostrov. Nejlepší by samozřejmě bylo

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější