Deník N

Od dneška za půl roku bychom v EU měli být bez Británie. Varianta, že se tak nestane, ale sílí

Vlajky EU a Spojeného království. Foto: Florian Pépellin, Wikimedia Commons
Vlajky EU a Spojeného království. Foto: Florian Pépellin, Wikimedia Commons
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Přesně za půl roku, 29. března, skončí členství Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v Evropské unii. Anebo také ne. Vláda i část opozice trvají na tom, že se brexit uskuteční. Zároveň sílí tlaky na uspořádání nového referenda a vyloučit nelze ani předčasné parlamentní volby. Variant britské evropské budoucnosti tak stále existuje několik.

Odejdou Britové doopravdy, nebo si to ještě rozmyslí?

Podle toho, co říká premiérka Mayová (a zdaleka nejen ona), se na odchodu nic nezmění, rozhodnutí o brexitu je jasné a neměnné, vláda plní to, k čemu se cítí zavázána referendem a soustředí se jen na vyjednávání podmínek. Závěrečnou dohodu s EU dostane ke schválení parlament (který si to na vládě vynutil) a tím to končí. V parlamentu má vláda většinu.

Downing street, ulice, v níž sídlí britská premiérka. Foto: Jordhan Madec on Unsplash

Ve skutečnosti je situace složitější. V názoru na brexit, na jeho podobu i důsledky je rozdělená jak vládní Konzervativní strana, tak hlavní opoziční labouristé. Platformy usilující o zvrat existují i mimo politické strany. Opuštění EU se nelíbí Skotsku, problémy v něm vidí Severní Irsko, existují lidové petice i hnutí za opakování referenda. A co je hlavní: ani za rok a půl se britské vládě nepodařilo dohodnout se na spořádaném a výhodném odchodu, jak slibuje. Nervozita kolem brexitu v království narůstá.

V jakém stavu je jednání Británie se zbytkem EU

  • Británie si přeje zůstat členem jednotného evropského trhu, to ale není možné. Představuje si to tak, že by pro ni platila jen některá jeho pravidla. To je ale pro EU nepřijatelné: Jednotný trh tvoří čtyři svobody (pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu), ty jsou samým základem unie a nelze je dělit. „Nemůžete patřit na jednotný trh, a zároveň nebýt členem jednotného trhu,“ řekla k tomu doslova kancléřka Merkelová. Jinými slovy: Británie si musí dojednat přístup, který mají jiné země, jež nejsou členy EU, například Švýcarsko a Norsko. Výsledek je ale v nedohlednu. 27 zemí přitom Londýn na nedělitelnost základních svobod upozorňuje už rok a půl.
  • Studenou sprchou bylo pro premiérku Mayovou jednání s ostatními lídry EU na summitu v Rakousku. Očekávala jejich rozpory, ti místo toho její plán brexitu (tzv. Chequers) jednotně odmítli. „Všichni jsme se shodli, že ten návrh je v současném stavu nepřijatelný,“ – francouzský prezident Macron se za všechny s premiérkou nemazlil.
  • Přetrvávají neshody ohledně obchodních dohod a hraničních kontrol mezi Irskou republikou

    Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

brexit

V tomto okamžiku nejčtenější