Deník N

Frans Timmermans: Pan neústupný, který dráždí V4

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Foto: Johanna Leguerre, European Union, 2018, EC - Audiovisual Service
Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Foto: Johanna Leguerre, European Union, 2018, EC – Audiovisual Service

Sorosův člověk, propagátor migračních kvót, klimatický fundamentalista. Tak kritici častují Nizozemce Franse Timmermanse, jehož jméno se do včerejška nejčastěji skloňovalo v souvislosti s nominací na příštího předsedu Evropské komise. Kdo je ve skutečnosti tento muž?

„Jediné čeho dosáhnete tím, že budete krmit krokodýla, je, že vás ten krokodýl nakonec sežere,“ používá rodák z Maastrichtu s oblibou údajný citát Winstona Churchilla jako doklad toho, proč by EU neměla ustupovat populistickým lídrům, jako je maďarský premiér Viktor Orbán nebo italský vicepremiér Matteo Salvini. Právě tato neústupnost z principů vlády práva a dodržování evropských hodnot je tím, čím Timmermans vadí státům ve střední Evropě i Římu a proč se V4 i Itálie staví proti jeho kandidatuře na nového šéfa Komise.

Frans Timmermans během volební noci při volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019. Foto: European Union

Právě hájení vlády práva má tento 58letý přesvědčený Evropan v dosluhující bruselské exekutivě jako její první místopředseda na starosti. Když začala varšavská konzervativní vláda provádět sporné zásahy do polské justice, označila to Komise, která má v popisu práce hlídat dodržování smluv a principů EU, za ohrožení nezávislosti tamního soudnictví.

A Timmermansovi připadl úkol tomuto nebezpečí zabránit. Chopil se ho s takovou razancí, kvůli níž mu představitelé polského kabinetu a vládní strany Právo a spravedlnost nemohou dodnes přijít na jméno.

„Ukažte mi politika bez nepřátel a já vám ukážu politika bez páteře,“ odbývá prostovlasý Nizozemec kritiku, že svým nekompromisním postupem přispěl k tomu, že se spor s Varšavou nepodařilo smírně urovnat a dospěl až před Soudní dvůr EU. Ten dal na konci června Komisi za pravdu, že jedna z částí reformy polského Nejvyššího soudu porušuje unijní právo.

Stejnou zkušenost udělala se znalcem šesti světových jazyků také

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

V tomto okamžiku nejčtenější