Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Chceme pomoci najít empatii,“ říkají autoři politické videohry o polských protipotratových zákonech

Aleksandra Jarosz a Thomas Feichtmeir, autoři hry Fantastic Fetus. Foto: Ondřej Trhoň
Aleksandra Jarosz a Thomas Feichtmeir, autoři hry Fantastic Fetus. Foto: Ondřej Trhoň

Hru Fantastic Fetus si raději zahrajte ještě před přečtením tohoto rozhovoru. Roztomilá kreslená videohra, ve které opečováváte matku s cílem pořídit co nejkrásnější dítě, totiž ukrývá silné politické poselství.

Tým nezávislých autorů ji vytvořil na motivy polského hnutí #CzarnyProtest proti zpřísnění zákonů o potratech. Proč místo letáků dělat politické hry? A jaké reakce takové téma v herním světě vyvolalo? O tom jsme si povídali s designérkou Aleksandrou Jarosz a grafikem Thomasem Feichtmeirem na brněnském festivalu GameAccess.

Jak hra Fantastic Fetus vznikla?

Aleksandra: V roce 2016 v Polsku navrhli nový zákon, který měl zásadně zpřísnit pravidla pro provádění potratů. Ženy začaly protestovat, vzniklo občanské hnutí, které vyvolalo společenskou diskusi. Pokračovalo to řadou velkých demonstrací pod názvem CzarnyProtest. Vláda sice ustoupila, ale přesto schválila různá další opatření.

Proto jsem začala dělat na linorytech o molárním těhotenství. Při něm dojde k oplodnění prázdného vajíčka, bez genetické informace matky, které ale začne růst. Vypadá jako nádor a je velmi velmi nebezpečné. Podle zákona to ale je těhotenství, takže když se ho chcete zbavit, je to oficiálně potrat. Na grafikách jsem pracovala na jednom workshopu, kde za mnou přišla paní a ptala se, jestli ta tkáň něco cítí. Když se lidé zajímají o city nebezpečného shluku buněk víc než o svoje vlastní jen proto, že je uvnitř dělohy, něco je špatně. Přišla jsem domů a probrala to s Thomasem.

Thomas: Podívali jsme se na pár dokumentů, o Polsku, o Jižní Africe. Já jsem z Rakouska, tam to není žádný problém, a pamatuju si, jak

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější