Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dělal to i Havel, obhajuje Babiš prezidentovo otálení kolem Staňka. Jeho argument ale kulhá

Prezident Miloš Zeman. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Prezident Miloš Zeman. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Dělal to Havel, dělal to Klaus. Pan prezident má jiný názor, řešíme to od pátku.“ Tak nějak v kostce by šla shrnout argumentace předsedy vlády ohledně Zemanova odmítání odvolat ministra kultury Antonína Staňka. Andrej Babiš se ovšem při své argumentaci dostává do rozporu s realitou.

Miloš Zeman sice odmítá přijmout návrh na odvolání ministra kultury a jmenování jeho nástupce, není to ale nic neobvyklého, tvrdí premiér Andrej Babiš, který se na podporu tohoto argumentu odvolává na příklad prezidentů Václava Havla i Václava Klause. V nedělních Otázkách Václava Moravce se předseda vlády oběma prezidenty zaštiťoval hned několikrát.

„Není to ústavní krize. Je to jiný názor pana prezidenta na tu nominaci. Je to jeho právo, dělali to všichni prezidenti, pan prezident Havel i pan prezident Klaus, všichni se vyjadřovali,“ řekl Andrej Babiš v České televizi. „Václav Havel měl výhrady například vůči Miroslavu Grégrovi a skutečně za měsíc potom ho jmenoval, ale dovolil si vyslovit nějaký názor. (…) Pan Klaus měl výhrady vůči ministrovi průmyslu Urbanovi. Říkal, že neumí řeči. Vůči Rathovi, protože měl střet zájmů, vůči Schwarzenbergovi, protože měl údajně blízko k Rakousku, vůči Karolíně Peake,“ řekl Babiš.

Předseda vlády vypočítává jednotlivé případy přesně, vůči těmto kandidátům na ministry měli skutečně prezidenti výhrady. Se situací kolem ministra kultury Staňka je ale nejde srovnávat. Rozdíl mezi nimi vychází

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Koaliční krize

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější