Deník N

Vládu o SPD neopřu, to raději předčasné volby. Nejsme v ústavní krizi, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Premiér Andrej Babiš. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Zatímco ČSSD mluví o ústavní krizi, protože prezident Miloš Zeman nekoná, podle premiéra Andreje Babiše jde pouze o jiný názor hlavy státu. Babiš věří, že se mu podaří přemluvit prezidenta, aby nakonec Michala Šmardu ministrem kultury jmenoval. Nevidí tedy důvod, proč by měla ČSSD odejít z vlády. Pokud by to nastalo, měly by se podle něj konat předčasné volby, řekl v České televizi. O hlasy SPD svoji vládu opírat nechce.

Na konci května poslal premiér prezidentovi žádost o odvolání ministra kultury Antonína Staňka. Tento týden v úterý Zeman Šmardovi řekl, že jej nejmenuje, protože žádné ministerstvo není volné, Staňka totiž odvolat nechce.

Ačkoli se prezident několikrát nechal slyšet, že s velkou pravděpodobností Šmardu nejmenuje, premiér věří, že ho na úterním setkání s šéfem ČSSD Janem Hamáčkem přesvědčí o opaku. Kvůli nečinnosti prezidenta nechce podat ani kompetenční žalobu. V Otázkách Václava Moravce uvedl, že je obchodník, a proto řeší věci smírně a hledáním konsenzu. Navíc se obává, že kdyby žalobu podal, zablokoval by na několik měsíců možnost odvolat Staňka.

Nesouhlasí s tím, že by šlo o ústavní krizi, jak tvrdí jeho koaliční partner Hamáček. „Žádná velká krize

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější