Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Americký deník Jany Ciglerové: Raději tu nic nedělejte, co kdybyste se u toho zranili

Dětem v Česku je mnohem víc dovoleno zkoušet si věci a riskovat. V Americe mají děti míň svobody kvůli všem možným žalobám, které v případě zranění školám hrozí. Foto: Adéla Dobešová
Dětem v Česku je mnohem víc dovoleno zkoušet si věci a riskovat. V Americe mají děti míň svobody kvůli všem možným žalobám, které v případě zranění školám hrozí. Foto: Adéla Dobešová

Až na té fotce mi došlo, že jsem tady něco takového dlouho neviděla. Můj jedenáctiletý syn stojí na skále a rozhlíží se daleko do kopcovité krajiny. V Americe by mu takový zážitek na školním výletě nikdo nedovolil.

Jenže syn je na školním výletě se svojí bývalou českou třídou, do které se připojil poté, co začátkem června přijel do Česka. Americké prázdniny totiž začínají o měsíc dřív než ty naše, a tak české děti žijící v Americe obvykle rychle přeletí domů, aby si udělaly srovnávací zkoušky.

Jeho americký školní výlet vypadal asi takhle: Klimatizovaným autobusem děti jely pět hodin do města St. Augustin, které se pyšní tím, že je druhé nejstarší ve Spojených státech. „Mají tam i 300 let starý dům, velká vzácnost, mami,“ říkal mi obdivně. „Řekl jsi jim, že u nás v takových domech lidé běžně bydlí a že my jsme před už 700 lety měli univerzitu, jo?“ připomenu mu pyšně, co pro Evropana skutečně znamená historické město.

V St. Augustinu se děti prošly po městě, přespaly ve čtyřhvězdičkovém hotelu, druhý den se opět prošly po městě a jely zase pět hodin po dálnici zpátky. Cena: 370 dolarů. Dobrodružství a samostatnost:

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

Ondřej Caletka vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Americký deník

USA

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější