Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Seberme zbytky hrdosti a odejděme, radí část ČSSD. Prásknout dveřmi umí každý trouba, oponují druzí

Co radí krajští předsedové ČSSD Janu Hamáčkovi? Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Co radí krajští předsedové ČSSD Janu Hamáčkovi? Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Napětí mezi ČSSD, premiérem a prezidentem vrcholí. Zatímco šéf sociálních demokratů Jan Hamáček vyjednává, za jeho zády – v regionech – stoupá počet těch, kteří za řešení situace považují odchod ČSSD z vlády. Deník N oslovil všechny předsedy krajských organizací. Ti, kteří žádají odstoupení z vlády, vidí současnou situaci jako frašku a zbytečné tanečky a doporučují podat kompetenční žalobu na prezidenta. Zastánci koalice naopak nechtějí jednat hystericky, unáhleně a prezidenta plně podporují.

Proti snaze udržet se ve vládě v poslední době nejkritičtěji vystupují především předsedové Plzeňského a Ústeckého kraje. „Vyjednávání Jana Hamáčka je jen trapná fraška a tanečky. Dá se to vyřešit pouze odchodem z vlády. Pan Hamáček by měl co nejdříve svolat předsednictvo, které by mělo doporučit odchod z vlády,“ myslí si předseda ústecké ČSSD Miroslav Andrt.

Jak by v praxi odchod z vlády měl vypadat, je podle něj jen technikálie, přesto by se vydal nejjistější cestou. „Pode mě by prvně mělo rezignovat všech pět sociálnědemokratických ministrů, poté se vyvolá hlasování o nedůvěře vládě, které strana podpoří,“ doplňuje Andrt.

Nově se k zastáncům ukončení vládního angažmá přidává i předseda pražské organizace Petr Pavlík. V koalici by zůstal jedině za podmínky, že by premiér podal kompetenční žalobu na prezidenta. „Prezident si uzurpuje moc, kterou podle ústavy nemá. Pokud nebude kompetenční žaloba, není důvod setrvat ve vládě,“ má jasno Pavlík, a upozorňuje tak na prezidentovo odmítání odvolat z čela ministerstva kultury Antonína Staňka a místo něj dosadit Michala Šmardu.

Právě Staněk má klíčovou úlohu v celé současné koaliční krizi. „Ten člověk ztratil důvěru předsedy i strany. Měl se

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější