Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ke Schwarzenbergovi mám tatínkovský vztah, z Kalouska takový respekt nemám, říká kandidát na šéfa TOP 09 Czernin

Senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Chřadnoucí TOP 09 chce nastartovat senátor Tomáš Czernin, který bude na podzim kandidovat na předsedu strany. „Musíme se připravovat na postbabišovskou dobu,“ říká. V rozhovoru pro Deník N také popisuje, proč by mělo být na venkově více hospod či odmítavý postoj k manželství homosexuálních párů.

Proč právě vy chcete zachránit TOP 09?

Je legrační, když zmiňujete, že ji mám zachránit.

Vy ji nechcete zachránit?

Doufám, že ještě není tak daleko, že by se musela zachraňovat. Sice není v nejlepší kondici, ale lidé taky občas mají rýmu a dostanou se z toho. Dlouho se tady mezi členy objevovalo vyzývání, abych se toho ujal. A co jsem se stal místopředsedou, tlak neutuchal.

Převážilo ve mně, když i Karel Schwarzenberg začal naléhat a vysvětloval mi, že skutečně musím. Byl i důvodem, proč jsem do strany vstoupil, s mým tatínkem byli kamarádi od peřinky. Za mnohé jsem mu zavázaný a chtěl jsem mu to oplatit. Domníval jsem se, že bude stačit prosté členství, ale zkrátka doba to tak přinesla.

Na předsedu asi nekandidujete, protože to chcete oplatit panu Schwarzenbergovi, ne?

Pohybuji se mezi členy a oni mě k tomu dlouhodobě vyzývali. Jsem konzervativní člověk, TOP 09 znamená: tradice, odpovědnost a prosperita. Dneska vidím jako přirozené, že jsem v roli kandidáta na předsedu.

Jakým způsobem chcete TOP 09 posílit?

Měli bychom se znovu vrátit k tomu, na čem TOP 09 vznikla, tedy jako autentická konzervativní strana. Tehdy nikdo netušil, že zemi uchvátí oligarcha. Musíme se připravovat na postbabišovskou dobu. Kdekdo se začal zaštiťovat konzervatismem, ale nám je cizí jakákoli xenofobie a nenávist. Je opravdu nešťastné, že tu najednou vylétly subjekty, které lidi straší, hledají strašáky a zároveň slibují, že je před nimi budou chránit.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Máte pocit, že pod vedením Jiřího Pospíšila je strana příliš liberální?

O to nejde. Pan Pospíšil je europoslancem a předsedou zastupitelského klubu a má těch funkcí už moc. Strana potřebuje předsedu, který se jí bude věnovat na plný úvazek.

Vy tedy souhlasíte, kam strana pod jeho vedením směřuje, ale měl by tomu věnovat více času?

Nemůžu říct, že s tím souhlasím. Říká se, že jsme strana pražské kavárny, a mě v kavárnách ještě nikdo neviděl. Jsem vesnický člověk. Pozornost bychom měli směřovat víc do kraje, mezi lidi. V poslední době vyhráváme v Praze a na venkově to není žádná sláva.

Členové upadají do letargie, protože předchozí výsledky voleb nebyly moc silné, a je potřeba nastartovat stroje a přistoupit k nim. Předseda není spasitel.

Ale pořád to je předseda

Jiná situace byla, když jsme pověsili

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější