Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Česká filmová stopa ve Varech je letos silná

Vstupní rampa do karlovarského hotelu Thermal, který se připravuje na nadcházející 54. ročník mezinárodního filmového festivalu. Foto: ČTK
Vstupní rampa do karlovarského hotelu Thermal, který se připravuje na nadcházející 54. ročník mezinárodního filmového festivalu. Foto: ČTK

V Karlových Varech začal 54. ročník filmového festivalu. Přestože v hlavní soutěži tentokrát neběží žádný český (tedy česky mluvený) film, tuzemská účast je na letošním ročníku silná. A většinou má výrazný mezinárodní rozměr.

Hranice toho, co je český film, nebo národní kinematografie obecně, jsou v evropském kontextu už mnoho let rozmlžené: bez mezinárodních koprodukcí a podpory programů Evropské unie, jako je Kreativní Evropa MEDIA, už snímek se silnými uměleckými či festivalovými ambicemi prakticky nevznikne. Letošní ročník karlovarského filmového festivalu je toho ukázkou.

V hlavní soutěži, tedy nejprestižnější sekci přehlídky, český film letos chybí – pokud tedy za český film považujeme titul vzniklý s majoritním tuzemským vkladem, což s sebou většinou nese i češtinu jako hlavní řeč postav na plátně. Čas od času se zkrátka hlavní soutěž bez tuzemského zástupce obejde, stejně jako v ní někdy bojují hned dva české tituly. Druhý případ nastal loni, kdy o Křišťálový glóbus usilovaly drzý debut Domestik a hořkosladká road movie Všechno bude.

Programové oddělení vpouští do hlavního klání prvotiny jen výjimečně, což byl případ právě

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Film

Karlovarský filmový festival

Kultura, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější