Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Chcete si vyrazit na kodaňský kanál? Naučte se lovit PET lahve

Vzhůru za odpadky! Foto: Fotolia
Vzhůru za odpadky! Foto: Fotolia

Dánský deník Albíny Mrázové: Kodaň si už dlouho drží pověst jednoho z nejčistších a ekologii nejvíce nakloněných evropských měst. Rozsáhlé parky i různé lokální projekty tu pomáhají nejen rozvoji turistiky, ale i životnímu prostředí přívětivému k obyvatelům města. A občas jsou to dost pozoruhodné projekty.

Jedním z hitů letních měsíců je jízda kajakem po kodaňských kanálech. Vodní sporty jsou v Dánku obecně velmi oblíbené, i proto nemá půjčovna kajaků o zákazníky nouzi. Jen si to představte: v klidu si pádlujete městem, kocháte se jeho krásami a ještě k tomu vám kajak půjčí zadarmo. Tedy vlastně zadarmo úplně ne. „Tady si vezměte kbelík a až se vrátíte, bude doufám plný,“ říká nám instruktor Lars na konci svého výkladu, jak se s kajakem nepřevrhnout. Za to, že vám půjčí loď, se od vás totiž očekává, že pomůžete udržet město co nejčistší. V tomto případě že naplníte kbelík odpadky, které někdo pohodil do kanálu.

Vyrazily jsme s kamarádkou Marianne na svoji první plavbu a úvodní bezmála hodinu se naše úsilí téměř plně soustředilo na udržování rovnováhy ve vratkém plavidle. O sbírání odpadků nemohla být ani řeč. Obecně vzato, počátečních sto metrů rozdělí osádky kajaků na amatéry a profesionály. Zatímco profesionálové kolem nás jen profrčeli a elegantně nám vybírali pet lahve, ke kterým jsme se už snažily dostat, my a dalších pár začátečníků jsme bojovali o každý centimetr vpřed.

Situace se změnila k lepšímu ve chvíli, kdy u nás

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Dánský deník

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější