Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda se připravuje na Česko plné seniorů. Chce vyšší důchody i bydlení bez bariér, má to stát desítky miliard

Podíl Čechů nad 65 let se bude v příštích letech výrazně zvyšovat. Foto: fotobanka Fotolia
Podíl Čechů nad 65 let se bude v příštích letech výrazně zvyšovat. Foto: fotobanka Fotolia

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo návrh strategie, jak by se Česká republika měla vypořádat se stárnutím populace. Kromě vyšších důchodů chce řešit i bezbariérovost nebo soudržnost rodin. Ministerstvo financí má zjistit, kde na to vzít.

Česko stárne. A rychle. Zatímco nyní tvoří lidé nad 65 let zhruba 19 procent populace, za jedenáct let by jejich podíl měl podle odhadů statistického úřadu stoupnout na zhruba 22 procent, do roku 2050 pak na 28,6 procenta.

Strmě stoupá zejména podíl osmdesátníků a devadesátníků. Zatímco v roce 2000 jich bylo pouze 2,4 procenta, v roce 2050 jich bude už téměř devět procent.

Delší život, který na mnohé Čechy čeká, je ale komplikovanou zprávou pro stát. Ten se musí, jak je přesvědčeno ministerstvo práce a sociálních věcí, na nástup starší populace s odlišným životním stylem, potřebami a problémy připravit. Resort proto sepsal dokument s názvem Strategie přípravy na stárnutí společnosti 2019–2025. V něm popisuje své návrhy, jak to ve spolupráci s dalšími úřady udělat.

„Ve srovnání s ostatními zeměmi jsme v přípravách trochu pozadu. Bavíme se jen o důchodovém systému, ale bude to zátěž také pro zdravotní systém, systém sociálních služeb a péče vůbec. Příprava na stárnutí společnosti je také otázka bezbariérovosti dopravy, posilování rodinné soudržnosti, dostupnost veřejného prostoru,“ popisovala připravovanou strategii ještě v březnu během rozhovoru pro Deník N ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Téměř třicetistránkový dokument

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější