Deník N

Vím přesně, co si myslí Bůh. Věda zkoumá, jak přemýšlejí věřící

Stvoření Adama od Michelangela. Zdroj: Wikimedia
Stvoření Adama od Michelangela. Zdroj: Wikimedia

Komentář Ivy Pekárkové: Vím přesně, co si myslí Bůh. Teda… já asi ne, protože nejsem věřící. Ale, jak to vypadá, věřící lidé znají myšlenky Všemohoucího naprosto dokonale. Bůh jim radí ve všech životních rozhodnutích, zodpovídá otázky, na které je obyčejná lidská filosofie krátká, a moudře hodnotí myšlenky a činy jich samotných právě tak jako myšlenky a činy jejich bližních. Mohou se spolehnout, že je vždy a neomylně povede správnou cestou.

Opravdu? Nicholas Epley, profesor behaviorálních studií na Chicagské universitě, zaručeně nebyl prvním člověkem, který si začal klást všetečné otázky. Jak je možné, že proti sobě tak často stávala dvě vojska, každé z nich hluboce přesvědčené, že Bůh je na jejich straně a pomůže jim porazit nepřítele? Jak je možné, že pokud lidský jedinec během života diametrálně změní názory na to či ono, spolu s ním je změní i jeho Bůh? Epley byl ale první, kdo vymyslel, jak tyhle otázky zodpovědět. Za pomoci moderní vědy.

Společně se svým týmem prováděl sérii experimentů. Své subjekty z řad hluboce věřících lidí napojil na fMRI – měřič funkční magnetické rezonance – a vyptával se jich na to či ono. Na rozdíl od „obyčejné“ MRI zobrazující pouze struktury dokáže fMRI vytvořit obraz, na kterém se pozná, které části mozku jsou v tom kterém okamžiku nejaktivnější.

Tím pádem tým Nicholase Epleyho mohl přesně zjistit, jaké části mozku člověk zapojí, když přemýšlí, jaká odpověď je správná.

Co si asi myslí George W. Bush?

Většina otázek se týkala ožehavých mravních problémů, které Američany už léta trápí a které se nedají vyřešit kompromisem. Měl by být povolený umělý potrat? A co trest smrti? A co sňatky homosexuálů?

Neptali se jen na osobní názor lidí. Chtěli po nich, aby se zamysleli nad tím, co si myslí oni sami, co si myslí průměrný Američan a co si myslí Bůh. (V pozdějších fázích experimentu k tomu přidali i známou osobnost, jejíž názory jsou všeobecně známé – George W. Bushe, a známou osobnost, jejíž názory všeobecně známé nejsou – Billa Gatese.)

Epleyho tým nezajímalo, jak znějí odpovědi. Místo toho sledovali

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější