Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Spravedlnost sklízí kritiku za nové logo. Je to kalich na špici, šetřili jsme, brání se resort

Justice.cz
Justice.cz

Ministerstvo spravedlnosti se na svých facebookových stránkách pochlubilo novou podobou loga ve tvaru obráceného trojúhelníku, sklidilo však v drtivé většině kritiku. Resort tvrdí, že jde o moderní interpretaci spravedlnosti.

Podle mluvčího ministerstva Vladimíra Řepky představuje logo kalich, který stojí na špici a vyvažuje rovnováhu. „Samotný tvar představuje jakýsi symbol rovnováhy a vyváženosti, který navíc do sebe vstřebal české národní barvy. Alegorii spravedlnosti se zavázanýma očima tak vystřídala moderní interpretace,“ uvedlo ministerstvo na svém profilu na Facebooku.

Logo podle mluvčího vzniklo už v roce 2015 a náklady na jeho pořízení nepřesáhly 15 tisíc korun. Resort ho zveřejnil až nyní, když spustil novou podobu webových stránek.

„Mnohem důležitější je sehnat finance například na platy nesoudcovského personálu, než je, i když s dobrým úmyslem, vydávat za tvorbu nového loga. To je možné dnes pořídit právě v rozmezí deseti tisíc až stovek tisíc korun. My jsme šli tou první cestou a šetřili finance ze státního rozpočtu,“ dodal mluvčí Řepka.

Ministerstvo spravedlnosti/Facebook

Lidé si novou vizuální podobu vysvětlují různě. „Spravedlnost je tedy vzhůru nohama a vratká?“ ptá se jeden z uživatelů. Jiní upozornili, že obrácený trojúhelník sloužil za druhé světové války jako rozlišovací prvek pro vězně v koncentračních táborech. “Mně to teda bohužel ze všeho nejvíc připomíná menstruační kalíšek,” dodala další z uživatelek.

V roce 2011 v tichosti změnilo logo ministerstvo průmyslu a obchodu. Resort tehdy nezveřejnil podmínky výběrového řízení ani to, kolik výsledná podoba grafiky ve tvaru žebrované polokoule nakonec stála. Podobně se zachoval také Drážní úřad v roce 2016. V letošním roce se změnilo logo Národní galerie v Praze. Instituce za změnu vizuálního stylu zaplatila 1,3 milionu korun společnosti Studio Najbrt.

Deník psaný během války
Unikátní shrnutí prvních měsíců ruské války v deníkových zápiscích a v rozhovorech s reportéry Deníku N, kteří viděli důsledky války na vlastní oči. Novou knihu Abych nezapomněl reportéra Deníku N Lukáše Prchala nyní najdete v našem e-shopu.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Česko, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější