Deník N

Tváře Ameriky: „Naši synové vám při turné po českých hospodách určitě zvedli národní spotřebu piva“

Valéria Erdos pochází z Brazílie. Má dva dospělé syny Julia a Carlose, strávila tři měsíce v Česku. Foto: Jana Ciglerová, Deník N
Valéria Erdos pochází z Brazílie. Má dva dospělé syny Julia a Carlose, strávila tři měsíce v Česku. Foto: Jana Ciglerová, Deník N

Co den, to jeden americký příběh. Nový seriál Deníku N přináší každý prázdninový den jeden původní profilový rozhovor s obyčejným člověkem z USA. Běžní lidé z americké ulice, z nichž každý má svůj příběh a úhel pohledu. Jediná otázka, kterou dostali všichni stejnou, je, zda budou v prezidentských volbách příští rok volit Donalda Trumpa.

Valeria Erdos (61)
Technická inženýrka
Země původu: Brazílie
V USA: 37 let

„Nikdy jsem si nemyslela, že se budu chtít odstěhovat z Brazílie, měli jsme tam pěkný život na úrovni. Ale pak nám jednoho dne prezident Collor de Melo zmrazil bankovní účty. Zavolala jsem mému muži, který byl zrovna pracovně v Japonsku, a říkám mu: ‚Mám pro tebe dvě zprávy. Sebrali nám peníze, takže jsme chudí. A já jsem těhotná.‘ To byl pro mě poslední moment. Manžel se chtěl odstěhovat už dávno, ale já pořád nechtěla opustit zemi.

V Americe jsme žili na čtyřech místech: Syracuse, Connecticut, Severní Karolína a Miami. Oba jsme techničtí inženýři a oba jsme odešli do důchodu předčasně. Koupili jsme několik domů, ty pronajímáme a za vydělané peníze cestujeme. Chtěli jsme odejít ještě v dobrém věku, abychom měli čas podívat se po světě.

Byli jsme i tři měsíce v Praze, je to od té doby moje

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Tváře Ameriky

USA

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější