Deník N

Žádný problém nejsem, vzkázal Babiš při jednání o důvěře. Jeho partneři ho zase podrželi

Premiér Andrej Babiš. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Premiér Andrej Babiš. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Opozici se ani podruhé nepodařilo svrhnout menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše. Hlasování předcházela zhruba 17hodinová diskuse. Debata skončila až ve čtvrtek ve 3:50. Předseda kabinetu jasně prohlásil: „Žádný problém nejsem.“

Hned na úvod schůze prohlásil šéf ODS Petr Fiala, že většina Poslanecké sněmovny stojí proti většině občanů. „Dokonce se dá říct, že momentálně jsou politické poměry v této Sněmovně v jedné konkrétní věci téměř zrcadlově obráceny k názoru veřejnosti mimo tuto Sněmovnu,“ prohlásil Fiala.

Poslancům připomněl, že v Česku už několik týdnů probíhají občanské protesty. Lidé šli podle něj na Letnou kvůli faktům, konkrétně výměně ministra spravedlnosti v době, kdy policie navrhla obžalovat premiéra. A také kvůli předběžnému auditu Evropské komise, který ukázal limity premiéra Babiše. „Král je nahý,“ řekl Fiala poslancům. „Lidé řekli, že toho mají dost,“ dodal.

Nejsem problém, vzkázal Babiš

Po něm už se slova ujal sám předseda vlády Babiš. Záměr opozice jeho vládu sesadit označil za „snahu o destabilizaci naší země“. „To je proti zájmům občanů naší republiky. To je proti zájmu všech,“ dodal vzápětí. Konkrétním strůjcem destabilizace je podle něj šéf ODS. „Mluví za většinu občanů. Nevím, jak na to přišel,“ divil se premiér.

Ačkoli na Letné proti němu protestují stovky tisíc lidí, sám prý cítí „velkou podporu občanů“ a „moc jim za to děkuje“. Nikdo prý na něj o víkendu nepískal ani nekřičel. Naopak. „Někdo dělá z voličů ANO nesvéprávné hlupáky,“ tvrdil Babiš. Nicméně premiér opomněl zmínit, že na Olympiádě dětí a mládeže v Liberci ho vypískali.

Předseda vlády také zavrhl možnost, že by rozděloval společnost. Mrzí ho, že jej demonstranti nemají

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější