Deník N

Žádný problém nejsem, vzkázal Babiš při jednání o důvěře. Jeho partneři ho zase podrželi

Premiér Andrej Babiš. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Premiér Andrej Babiš. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Opozici se ani podruhé nepodařilo svrhnout menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše. Hlasování předcházela zhruba 17hodinová diskuse. Debata skončila až ve čtvrtek ve 3:50. Předseda kabinetu jasně prohlásil: „Žádný problém nejsem.“

Hned na úvod schůze prohlásil šéf ODS Petr Fiala, že většina Poslanecké sněmovny stojí proti většině občanů. „Dokonce se dá říct, že momentálně jsou politické poměry v této Sněmovně v jedné konkrétní věci téměř zrcadlově obráceny k názoru veřejnosti mimo tuto Sněmovnu,“ prohlásil Fiala.

Poslancům připomněl, že v Česku už několik týdnů probíhají občanské protesty. Lidé šli podle něj na Letnou kvůli faktům, konkrétně výměně ministra spravedlnosti v době, kdy policie navrhla obžalovat premiéra. A také kvůli předběžnému auditu Evropské komise, který ukázal limity premiéra Babiše. „Král je nahý,“ řekl Fiala poslancům. „Lidé řekli, že toho mají dost,“ dodal.

Nejsem problém, vzkázal Babiš

Po něm už se slova ujal sám předseda vlády Babiš. Záměr opozice jeho vládu sesadit označil za „snahu o destabilizaci naší země“. „To je proti zájmům občanů naší republiky. To je proti zájmu všech,“ dodal vzápětí. Konkrétním strůjcem destabilizace je podle něj šéf ODS. „Mluví za většinu občanů. Nevím, jak na to přišel,“ divil se premiér.

Ačkoli na Letné proti němu protestují stovky tisíc lidí, sám prý cítí „velkou podporu občanů“ a „moc jim za to děkuje“. Nikdo prý na něj o víkendu nepískal ani nekřičel. Naopak. „Někdo dělá z voličů ANO nesvéprávné hlupáky,“ tvrdil Babiš. Nicméně premiér opomněl zmínit, že na Olympiádě dětí a mládeže v Liberci ho vypískali.

Předseda vlády také zavrhl možnost, že by rozděloval společnost. Mrzí ho, že jej demonstranti nemají rádi z různých důvodů, ale zásadně odmítl, že by něco udělal v politice špatně.

Později také zopakoval, že Česká republika se nikdy neměla tak dobře jako nyní. Razantně nesouhlasí s tím, že by poškozoval pověst České republiky v zahraničí. „Pokud někdo zhoršuje naši image, jsou to lidé, kteří chodí někde a něco říkají,“ uvedl. Připomněl, že jeho vláda také dořešila rodičovský příspěvek. „Jsme vzorem Evropy a umíme to zdokladovat,“ řekl.

„Žádný problém nejsem,“ zhodnotil také sám sebe premiér a osočil se na opozici, že s oblibou kope do jeho bývalé firmy. „Přitom ta dá každý rok 17 miliard České republice,“ řekl. V závěru své řeči pak uvedl, že doufá, že stávající vláda dovládne až do konce. „Doufám, že poslanci naši vládu podpoří a nebudou hlasovat pro nedůvěru,“ uzavřel.

Poté následovala plejáda ministerských přednášek, kdy členové vlády za hnutí ANO předčítali z pomyslných výkazů práce za rok ve vládě.

ČSSD by pro důvěru mohla být, ale jinde a jinak

Zatímco u jednacího stolku se střídali vládní i opoziční politici, aby ostatním sdělili své důvody, proč vláda má či nemá pokračovat, rozhodující jednání probíhalo za zavřenými dveřmi. Vládní partner hnutí ANO si vzal na hodinu a půl pauzu, aby projednal, zda ve vládě zůstat, či jít. Sociální demokraté přitom museli zohlednit i menší počet svých poslanců.

Opozice jednání o nedůvěře naplánovala tak, aby na něm byl premiér Andrej Babiš a další ministři. Sociální demokracie je přitom žádala o červencový termín. V tu dobu by bylo jasné, jestli prezident Miloš Zeman splní jednu z jejích čtyř podmínek pro setrvání ve vládě, tedy že odvolá ministra kultury Antonína Staňka a nahradí ho jejím adeptem Michalem Šmardou.

To ostatně Deníku N potvrdil předseda lidovců Marek Výborný. „KDU-ČSL to odmítla. Nevidíme důvod, proč pomáhat ČSSD,“ vysvětlil.

Přidal se k němu i předseda ODS Fiala. Vysvětlil, že neví, proč by měli dávat sociální demokracii další čas ve chvíli, kdy se mohla rozhodnout odejít z vlády již několikrát. „Měla mnohokrát šanci změnit názor. Problém, který tu má, je problém premiéra Andreje Babiše. Sociální demokracie neustále posouvá důvody a problémy,“ řekl Fiala s tím, že již dříve sociální demokraty požádali o odpovědi na otázky, kde je jejich hranice, za niž už nejsou ochotni jít, nicméně nedočkali se jich.

I kdyby se totiž sociální demokraté rozhodli vyslovit vládě nedůvěru, s ohledem na počet jejich přítomných poslanců by to nezvládli. Pětina jejich poslaneckého klubu na jednání nebyla. Poslanec Václav Votava už v pondělí Deníku N řekl, že musí řešit záležitosti, které vyplývají z jeho pozice starosty Stříbra. A chyběla také poslankyně Kateřina Valachová a její kolega Jiří Běhounek. Odpoledne dorazil i ministr kultury Antonín Staněk.

Podle přítomných poslanců na jednání klubu ale skutečně nikdo nenavrhl, aby sociální demokracie hlasovala pro nedůvěru vládě. Slova předsedy ČSSD Jana Hamáčka v tomto ohledu potvrdil i poslanec Jaroslav Foldyna či místopředseda strany Ondřej Veselý.

Česko, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější