Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Talentovaný pan Křetínský, orosená ČSSD a odsouzený Rath

Titulní strany tištěného Deníku N z prvního červnového týdne. Foto: Deník N
Titulní strany tištěného Deníku N z prvního červnového týdne. Foto: Deník N

V kulisách nesmyslně horkého počasí dnes nebyla úplně nuda: David Rath má jistotu, kde stráví příštích pár let. Opoziční poslanci se pokoušeli o nemožné. Sociální demokracie pokračuje v bitvě o svou důstojnost. Tropickou středou provází Jan Jiřička.

Z naší produkce

Vlajkovou lodí dnešního Deníku N je mimořádně detailní popis byznysu a osobnosti pátého nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského od naší investigativní reportérky Elišky Hradilkové Bártové.

Sedm let po sedmi letech. Pamatujete ještě na ten den, kdy se vynořila breaking news, že středočeský hejtman David Rath skončil v poutech? Už je to hodně dávno, že? Jeden z nejsledovanějších soudních případů samostatného Česka se uzavřel až dnes – Rath půjde za mříže a musí také notně sáhnout na úspory.

Komerční sdělení: Smrt ptáků a brzy i lidí způsobí mobilní síť 5G, hrozí dezinformační weby i příspěvky na sociálních sítích. Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP) ale dospěla k závěru, že zdravotní limity jsou naprosto bezpečné. Situaci sleduje i asociace GSMA.

Koho zajímá 35 miliard. Hlasování o nedůvěře vládě, u kterého se nečeká překvapivý výsledek, uzávěrku Notesu nereflektovalo. Začíst se tak alespoň můžete do analýzy Jana Tvrdoně, který promptně zkonfrontoval se skutečností některé výroky, které premiér Andrej Babiš pronesl během obhajoby svého kabinetu.

Deset svíček. TOP 09 už je velká desetiletá holka, ale na nějaké křepčení nemá vzhledem k aktuální kondici moc náladu. Za jakých okolností se strana rodila, proč postupně ztrácela přízeň voličů a jaké má vyhlídky, poutavě popisují Hana Mazancová a Jan Tvrdoň. Podařilo se jim vyzpovídat například i někdejší ministry Leoše Hegera a Jaromíra Drábka, kteří už vrcholnou politiku opustili.

Orosená ČSSD. Bez ohledu na tropické počasí za okny je dost horko sociálním demokratům. Pod kotlem jim i nadále zatápí prezident Miloš Zeman, který odmítá přijmout demisi ministra kultury Antonína Staňka a jmenovat místo něj nominanda ČSSD Michala Šmardu. Vedení partaje dnes navíc předvedlo chaotickou etudu – místopředseda Ondřej Veselý nejprve novinářům popsal rázný postup s kompetenční žalobou, aby o chvíli později šéf strany Jan Hamáček jeho slova popřel. Jelikož Zeman nemíní ustoupit, mají před sebou špičky ČSSD zřejmě perné týdny.

Polemika o trollingu. V posledních dnech se pod tweety hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka odehrává pozoruhodný úkaz – lidé na ně reagují zcela nesouvisejícími poznámkami (například tipy na výlety nebo recepty) či fotkami zvířátek.

Od chleba přes kaši k pivu. Brit Dorian Fuller dokazuje, že zdaleka ne každý archeolog se zabývá jen torzy pradávných hradů či jiných památek. Je průkopníkem archeobotaniky a v rozhovoru Elišky Černé vysvětluje, jaký vliv mělo zemědělství na společnost a jak se dnes můžeme poučit ze zkušeností předchozích civilizací.

Malá olympiáda. Našinec v těchto dnech nemá chuť udělat rychlejší pohyb, ale v Minsku se čile sportuje. Konají se tu druhé Evropské hry – ambiciózní akce, která by se chtěla stát jakousi obdobou olympijských her, ale v menší podobě. Nakolik se to daří a jaké experimenty se v běloruské metropoli zkoušejí, popisuje Pavel Procházka.

První republika bez předsudků. A ještě dva zajímavé kulturní počiny týkající se meziválečného období. Na knihkupeckých pultech se objevila velkoryse a plasticky pojatá Literární kronika první republiky, stejným obdobím se zabývá i expozice ve Veletržním paláci, která ukazuje některé tehdejší výstavy. Více v textu kolegy Ivana Adamoviče.

Zítra v tištěném Deníku N

Titulní strana Deníku N ve čtvrtek 27. června 2019.
  • Hodnotíme první rok druhé vlády Andreje Babiše
  • Rozhovor: Levným jídlem si steleme vnitřnosti
  • Komentář Radkina Honzáka: Moc v rukou psychopatů
  • Ďábelský plán novodobé Evity na návrat

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Pointa N

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější