Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Méně návštěv ambulancí a intenzivnější terapie. Internet pomáhá lidem při rehabilitaci

(eng)aging! 2019
(eng)aging! 2019

Díky senzorům a takzvanému internetu věcí mohou klienti Rehabilitačního ústavu Kladruby provádět cviky účinně doma. Internet věcí přináší také možnost vzdálené podpory, a tak se výrazně zkracuje servis rehabilitačních pomůcek – z týdnů na hodiny, říká kladrubský náměstek pro rehabilitaci Jakub Pětioký.

Čidla, senzory a další chytrá zařízení připojená k síti, takzvaný internet věcí, už umožňují zdravotnickým zařízením pečovat o klienty dálkově. Nyní je ale potřeba přesvědčit pacienty i pojišťovny, že distanční péče má v určitých případech smysl a efekt, říká Jakub Pětioký, náměstek pro rehabilitaci, vědu a výzkum Rehabilitačního ústavu Kladruby. Ten už se o řadu svých klientů stará na dálku.

Ústav loni získal s pomocí společnosti Vodafone a Nadačního fondu REGI Base vozík Freee. Slouží například paraplegikům nebo lidem s roztroušenou sklerózou a dětskou mozkovou obrnou. „Je to samobalanční elektromotorový vozík na dvou kolech, to znamená, že ho pacient řídí pohybem trupu. Přirovnám to k chůzi zdravého člověka: když jdeme, automaticky zapojujeme svaly dolních a horních končetin i trupové svaly. U člověka na vozíku ale dochází k ochabnutí nebo přetížení trupových svalů, které může vést k bolesti zad, deformaci páteře, zažívacím problémům a tak dále,“ popisuje Pětioký.

A vysvětluje, že vozík Freee vede k simulaci toho, co zažíváme běžně při chůzi. Internet věcí se ve vozíku Freee využívá v zabudovaném systému monitoringu. „Pokud uživatel jede někam sám a povolí sdílení dat, tak třeba manžel nebo manželka mohou mít přehled, kam se uživatel vydal. To se může hodit, když klient potřebuje pomoc,“ říká náměstek rehabilitačního ústavu.

Servis i rehabilitace na dálku

Internet věcí je užitečný také pro speciální robotickou pomůcku, bionický oděv Ekso GT, který se využívá k rehabilitaci lidí po zranění páteře. „Internet věcí nám u tohoto oděvu pomáhá především jako možnost vzdálené podpory a servisu. Pokud je v systému zabudovaná datová karta, která vysílá údaje, vidí je pak vývojáři v Evropě i ve Spojených státech. Když nastane porucha, tato data kontinuálně plynou technikům a my se s nimi můžeme na dálku poradit. Možná se vám takové využití internetu věcí nemusí zdát tak atraktivní, ale z hlediska provozu a nákladů je to nesmírně důležité,“ uvádí Jakub Pětioký.

Doba oprav a servisu se tak zkracuje ze dnů a týdnů na minuty a hodiny, což znamená rychlejší návrat oděvu Ekso do terapie a snížení nákladů na servis.

V jiných případech pomáhá internet věcí přímo pacientům, i když je podle Pětiokého potřeba vždy myslet na ochranu osobních informací, takže putovat mohou jen anonymizovaná data. „Určitě si nemůžete představit něco jako e-mail, kde by bylo jméno, příjmení a citlivá data pacienta. Údaje se párují na základě přidělených hesel až u lékaře. Jinak ale platí, že už dnes využíváme systémy pro distanční terapii a telerehabilitaci. Nainstalujeme do počítače terapeutické programy, které má klient doma, a trénuje na nich,“ popisuje.

Může jít o trénink mozku, ale s pomocí senzorů také o trénink pohybu nebo stability trupu. „Vzdáleně můžeme vidět výkon pacienta a můžeme systém i vzdáleně přenastavit. Pokud vidíme nějaká neobvyklá data, tak se s pacientem spojíme a situaci konzultujeme,“ doplňuje Jakub Pětioký.

Místo pacientů cestují data

Terapeuti tak mohou na dálku sledovat, jestli pacient správně rehabilituje a telemonitoring podporuje aktivitu člověka v domácím prostředí.

„Jedna věc je, že by pacient chodil pravidelně do ambulance na kontroly, druhou cestou je udržování kontaktu a intenzity aktivity díky telerehabilitaci. Můžeme se samozřejmě po určité době pacientům ozvat, ale když nám proudí data, jde o každodenní motivaci pacientů. Optimální je rozumně zkombinovat oba přístupy, aby se snížila frekvence návštěv ambulance při zachování intenzity a kvality terapie v domácím prostředí,“ shrnuje Pětioký.

 

VODAFONE CZ

Inzerce, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější