Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Do vězení, nebo zpátky do prezidentského paláce? Argentinská exprezidentka Cristina Fernándezová může jít k soudu i do voleb

Cristina Fernándezová Kirchnerová, argentinská prezidentka v letech 2009–2015. Foto: úřad argentinského prezidenta
Cristina Fernándezová Kirchnerová, argentinská prezidentka v letech 2009–2015. Foto: úřad argentinského prezidenta

Argentinská exprezidentka Cristina Fernándezová stojí před soudem kvůli deseti obviněním z korupce a zároveň se snaží vrátit na mocenské výsluní. Kontroverzní vůdkyně levice však národ překvapila tím, že se nebude opakovaně ucházet o nejvyšší post, ale do voleb půjde v zájmu sjednocení opozice tentokrát jen jako „náhradnice“. Což výrazně zvyšuje její vyhlídky na úspěch.

Co by za to jiní autoři dali. Když Cristina Fernándezová 9. května v Buenos Aires na veletrhu knih představovala svoji autobiografii, přenášely to živě všechny místní zpravodajské televize.

Svazek o 594 stránkách, na kterých šestašedesátiletá pisatelka shrnuje svůj život, během něhož z pozice první dámy a poté prezidentky po 12 let (spolu)řídila republiku, je bestsellerem. Během května se prodal čtvrtmilion výtisků, takže rotačky s dotiskem jedou nanovo.

„Néstor a já“ to myslíme „Upřímně“

Přes deštivé počasí přišlo početné publikum, které svým fanděním udělalo ze záležitosti intelektuálů něco na způsob sledování fotbalového utkání. Vůdkyně opozice Cristina, jak se jí v Argentině říká, před davem se slzou v oku zavzpomínala na svého muže Néstora Kirchnera, se kterým vytvořili úspěšný mocenský pár. V roce 2003 se stal šéfem exekutivy on, o čtyři roky později dal přednost manželce a po úspěšných volbách jí sám navlékl

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Latinská Amerika

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější