Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nový cirkus je! Průkopníci Formani opět dovezli do Prahy hostinu úžasu a obratnosti

ARENA přehledně. Foto: Festival ARENA
ARENA přehledně. Foto: Festival ARENA

Ve středu končí festival ARENA, zdařilá přehlídka nového cirkusu, který se stal v Česku téměř módní záležitostí.

Nový cirkus je jedním z pozoruhodných domácích divadelních fenoménů posledních deseti patnácti let. Z žánru, který zas tak úplně nový není (správně by se ostatně mělo používat spojení „současný cirkus“), se v Česku stala v dobrém slova smyslu módní záležitost.

Přes respekt k akcím typu trutnovského Cirk-UFFu je českým novocirkusovým centrem zcela jednoznačně a také logicky Praha. Sídlí tu nejznámější domácí soubory, koná se tu nejpopulárnější festival Letní Letná, stojí zde Jatka 78, jediné české divadlo, které se novému cirkusu věnuje celoročně, důležitý je také Cirqueon, organizace, která profesionálním i příležitostným zájemcům poskytuje praktické a teoretické zázemí.

A v neposlední řadě: v Praze je dostatek diváků, kteří si mohou dovolit pravidelně kupovat nikterak levné lístky na hostující hvězdy. Při vší úctě k úspěšným domácím souborům (tedy konkrétně La Putyce a Losers company) totiž všechny významné novocirkusové akce stojí a padají právě se zahraničními hosty.

V Česku se sice nový cirkus často přiřazuje k divadlu, tak trochu ze zvyku, svou globalizovaností, cenami (a také v mnoha provozních ohledech) však připomíná spíš zvyklosti panující na popové hudební scéně než v divadle, které je ze samé podstaty záležitostí spíše lokální.

Návraty bratrů Formanů

Při úvahách o domácím novém cirkusu se leckdy trochu zapomíná na soubor, který se může v Česku plným právem považovat za průkopnický. Divadlo bratří Formanů provozovalo svébytnou variantu nového cirkusu již v hloubi devadesátých let a jako první se také vydalo na mezinárodní trajektorii. Ve světě se Formani a spol. natolik zabydleli, že z očí domácích příznivců postupně tak trochu zmizeli. Přesněji řečeno: do Česka sice se svými projekty přijíždějí pravidelně, ale spíš jako součást evropského kočovnického kolotoče, ve kterém se pohybují ony výše zmíněné zahraniční hvězdy.

S českou scénou jsou nicméně bratři Formani stále spjati, jen to nemusí být vždy skrze jejich vlastní produkce. Kromě provozování útulné divadelní lodi Tajemství (ta je ale na jejich vlastní kusy příliš malá) to přineslo celou řada pozoruhodných hostování a festivalů, na jejichž organizaci se Petr a Matěj Formanovi

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Divadlo

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější