Deník N

Investice, jaké svět neviděl, a víc nezávislosti, ale jen někdy. Bilance prvního roku Babišovy vlády

Vláda Andreje Babiše. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Vláda Andreje Babiše. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Přesně před rokem jmenoval prezident Zeman koaliční vládu hnutí ANO a sociálních demokratů. Babišův kabinet si do svého programového prohlášení dal celou řadu závazků a cílů, které se zavázal plnit. Mezi zásadní priority si vláda vetkla například posilování bezpečnosti, investiční plán nebo dobré hospodaření. Tato analýza přináší přehled toho, jak si vlastně Babiš a spol. vedou v prosazování některých věcí, které sami označili za podstatné.

Jaká je vlastně Babišova vláda? Faktem je, že v ní dochází ke spoustě personálních změn. Je také relativně oblíbená, věří jí přes 40 procent lidí, což je z dlouhodobého pohledu slušné číslo. Tato hodnocení ovšem nechejme spíše politikům a pojďme se podívat na to, jak plní své sliby.

Hospodaření státu

„Chceme začít s reformou státu. To znamená vyrovnaný státní rozpočet a nový zákon o příjmových daních,“ slíbila vláda v programovém prohlášení. Koalice sestavila prozatím jediný rozpočet – ten letošní. V něm počítá s deficitním hospodařením ve výši 40 miliard korun. Se stejným schodkem plánuje podle výhledu hospodařit i v letech 2020 a 2021. V posledních letech se výrazně zvyšují příjmy státu, vybírá více na daních a rekordně nízká nezaměstnanost znamená také více peněz z odvodů.

Vláda si ale nechala pootevřená zadní vrátka pro deficitní hospodaření. V programovém prohlášení totiž také napsala, že pokud výše investic bude vyšší než deficit, je to přijatelné. To se jí plnit daří. Pro letošní rok tak má sice plánovaný schodek 40 miliard, odhadovaná výše investic má po letech stagnace opět překročit hranici sta miliard a má dosáhnout 122 miliard. To se vládě s účastí ANO nepodařilo od roku 2016.

Výrazně rostou ale i výdaje státu. Letos má kabinet v úmyslu utratit 1505 miliard korun, poprvé se tak výdaje státu mohou dostat přes hranici jednoho a půl bilionu. Na jednání vlády 24. června 2019 kabinet schválil základní parametry rozpočtu na příští rok. Stát má opět hospodařit se čtyřicetimiliardovým schodkem. Zajímavostí je, že pro

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Ověřili jsme

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější