Deník N

Notes: Dusné klima v Bruselu. Útok humorem. Vládu ohrožují vrtulníky. A kam s drogami?

Enko. Ilustrační foto: Deník N
Enko. Ilustrační foto: Deník N

Taky vám připadá pátek 21. června nějaký podezřele dlouhý? Pak to není jen zdání. Je slunovrat. Prožíváme nejdelší „den“ v roce, co se slunečního svitu týče, od zítřka bude náslunečných minut zase ubývat. Ale léto může regulérně začít, mávli praporkem astronomové. Nejdelší den v roce byl také nabit událostmi, Deník N ty nejdůležitější zaznamenal a jejich souhrn si můžete přečíst v dnešním Notesu Lenky Vrtiškové Nejezchlebové.

Na summitu EU28 v Bruselu bylo dusné klima. Projednávala se totiž mimo jiné i dohoda o snižování emisí oxidu uhličitého kvůli globálním klimatickým změnám. Zatímco většina lídrů přijela s odvážným plánem: prosadit dohodu o „uhlíkové neutralitě“ celé EU do roku 2050, Polsko – podpořeno Maďarskem a Českem – bylo zásadně proti. Premiér Andrej Babiš měl podle naší spolupracovnice Markéty Boubínové jasno už při příjezdu: „Teď máme rok 2019, my máme cíle do roku 2030, nevím, proč máme mluvit o cíli v roce 2050.“ Svým dětem na dobrou noc o tom ale radši nevyprávějte…

Zdravotnická redaktorka Eva Mošpanová píše o záměru přesunout dnes meziresortní protidrogovou radu vlády pod ministerstvo zdravotnictví. Odborníci se ale obávají, že takové rozhodnutí boj proti drogám oslabí, zdůrazňují, že je pro jeho úspěch naopak důležitá mezioborová provázanost.

Nejen Českem hýbou protivládní protesty. Na Dálném východě dnes od jedné hodiny našeho času začala obří demonstrace, obyvatelé Hongkongu se bouří proti návrhu extradičního zákona, který by vládě umožnil vydávat lidi do pevninské Číny, a to bez dohledu parlamentu. Redaktorka zahraniční redakce Magdalena Slezáková už od dopoledních hodin dění v Hongkongu zaznamenává v on-line reportáži a doprovází zasvěceným backgroundem.

Americké vrtulníky v ČR nechceme, postavili si hlavu komunisté. A není vyloučeno, že jejich odpor k „strašně předraženým“ letounům (jak soudí šéf KSČM Vojtěch Filip, ministerstvo obrany s jeho výtkami nesouhlasí) by mohl ohrozit i vládu, přesněji řečeno, vláda by mohla ztratit podporu komunistů, píší Jakub Zelenka a Bára Janáková.

Zakládáme si na tom, že do názorové rubriky pro Deník N píše opravdu rozmanité spektrum osobností (kolega Libor Stejskal má tu milou povinnost od nich jejich komentáře získávat – někdy je z nich drobátko dolovat – a pak editovat). O prvních pokusech mobilních operátorů „vkročit do vod neomezených dat“ dnes píše bývalý člen Rady Českého telekomunikačního úřadu a ex-náměstek ministra průmyslu Ondřej Malý. „Zatím je to sice testování u T-Mobilu a první krůčky u Vodafonu, ale pro zákazníky je to rozhodně dobře. Z těchto nabídek totiž už není cesty zpět, pokud si operátor nepřeje drastické poškození reputace.“

Příští rok zavede Facebook vlastní měnu. Ponese jméno Libra. „Kryptoměna, to bude něco jako bitcoin, řeknete si. Není tomu tak, libra se bude od bitcoinu lišit úplně ve všem,“ píše Petr Koubský. A vysvětlí vám v čem všem.

Vedoucí zahraniční buňky Deníku N Honza Kudláček sepsal důkladnou analýzu k Trumpově údajnému (a před uskutečněním odvolanému) nařízení úderu proti vojenským cílům v Íránu. Mělo jít o odvetu za sestřelení amerického dronu, ale verze obou zemí se liší. „Jasné není ani to, nakolik byl chystaný útok reálný,“ píše kolega Kudláček. Nelze podle něj vyloučit ani variantu, že plán útoku je součástí amerického zastrašovacího tlaku na Írán.

V pátečním on-line vydání Deníku N jsme pro vás také připravili užitečný rozcestník ke všem našim textům, které se nějak váží k vládním protestům a plánované nedělní demonstraci na Letenské pláni v Praze.

V našem rychlém zpravodajství Minuta po minutě jsme mimo jiné dnes přinesli informaci, že prostranství už Mikuláš Minář a Milion chvilek pro demokracii zabookoval také na 16. listopadu 2019, a to pro 250 až 500 tisíc lidí. Chystají prý „demonstraci pro demokracii“ a nejsou tedy žádní troškaři. Máte naši aplikaci Minuta po minutě?

A v rozhovoru s Václavem Malým se na Letnou můžete vypravit i strojem času. Pražský biskup v něm (mimo jiné) vzpomíná na chvíle, kdy na pláni před třiceti lety moderoval zásadní manifestace revolučních dnů. Mluví taky o nutnosti pokory před davem. Jednou mu to prý „ujelo“.

„Rád vtipkuju, ale když mluvím před větším davem, už to nedělám. Protože právě před 30 lety v listopadu jsem použil vtípek, slogan: Podívej se, Gusto, jak je tu husto… A ty reakce, které jsem si pak vyslechl! Mým kolegům, studentským vůdcům, se to nelíbilo. Že jsem urazil prezidenta, že jsem exhiboval, znevážil jsem ho. Farář, a tohle si dovoluje!“

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Psalo se jinde

„Kavárna útočí na Ovčáčkův účet na Twitteru,“ píše na svém účtu na Twitteru hradní mluvčí. Pro tento frontální útok zvolila ona zlopověstná „kavárna“ zbraň přímo hromadného ničení. Humor. Místo dřívější (marné) snahy o diskuzi či hromadění invektiv nyní Ovčáčkovi followeři nabízejí v komentářích nejrůznější kulinářské recepty, kutilské rady, všetečné otázky a nejrůznější informace, bez kterých se nemůžete obejít…

„Umíte držet banán nohou?“ „Je pravda, že vyšší lidé mají víc krve?“ „Do vajíček přidejte sůl, pepř a trošku mléka! Díky mléku budou mít míchaná vajíčka daleko jemnější chuť, není zač.“ „Věděli jste, že slovo tchoř má základ ve staroslověnském slovu pro dech či dýchání?“ „Rozdojený kozel je vzácné zvíře pocházející ze Sovětského svazu. Tento nový druh živočicha vyšlechtili pracovníci Akademie Fimirjazova v Leninských gorkách metodou masáže a napařování vemene.“

Chcete každý všední den dostat do svého e-mailu shrnutí toho nejdůležitějšího plus spoustu informačních tipů navíc? Přihlaste se k odběru Notesu.

V humoru je síla. O tom ví své komik, člen legendární komediální skupiny Monty Python Michael Palin, který si desítkami let vyvolávání smíchu vysloužil i vyznamenání od britské královny. A při té příležitosti (a to ještě zaručeně nevěděl o dění na českém Twitteru) složil Čechům kompliment.

 

Ve videu pro britskou televizi Channel 5 News se reportér sira Palina ptá, který národ má největší smysl pro humor. Britský komik bez přemýšlení odpoví, že na špici jsou Češi. „Mají pocit, že si ze všeho můžou dělat legraci, což mají společné s Brity. Některé národy mají hranice, za které nejdou. Ale v Británii žádné nejsou a z nějakého důvodu nejsou ani v České republice.“

Na 21. červen připadá Mezinárodní den trpaslíků. Podle (ne vždy úplně) vševědoucí české Wikipedie ho vyhlásila Fronta za osvobození zahradních trpaslíků, kterou v roce 1981 založil nanolog (nanologie = věda o trpaslících, prý) Fritz Friedmann. Tento den bychom měli zasvětit učení se toleranci v zahradní architektuře. Patří do ní trpaslíci, nebo ne?

Labutí píseň japonské velryby. A abychom byli vyvážení, hned po trpaslících dáme prostor velrybám. Mořští biologové poprvé (a možná i naposledy, jak píší kolegové z webu České televize) zaznamenali píseň nejvzácnějšího kytovce světa – velryby japonské. Na Zemi žije už jen posledních třicet kusů těchto velkých inteligentních zvířat, hrozí jim vyhynutí.

A na závěr snad už jen okénko o počasí. Sobotní i nedělní ráno bude mírně deštivé, ale v odpoledních hodinách se obloha rozjasní a teploty vyšplhají až na hodnoty kolem 26–28 stupňů, vhodné k vodě i do lesa. Ale kdyby se vám třeba nechtělo do přírody, víkend nabízí i kulturní, společenská a sportovní lákadla.

V neděli například vrcholí mistrovství světa v softballu, které letos hostí Praha.

Za hudbou můžete zajít na hudební festival Metronome, kde vystoupí i legendární německá kapela Kraftwerk.

Její nesmrtelný hit The Robots by klidně mohl být hymnou víkendového veletrhu všech hračičků a kutilů 21. století Maker Faire na Výstavišti v Holešovicích. Na své si tam přijdou (soudím podle loňského ročníku, který se povedl) dospělí i dětští obdivovatelé všemožných technických vychytávek, sofistikovaných i ulítlých mechanických i elektronických zařízení a hejblátek, fyzikálních a chemických experimentů, elektrických obvodů, blikajících diod a hlavně ROBŮTKŮ všeho druhu.

„Ja tvoj sluga, ja tvoj rabotnik.“

Krásný slunečný víkend, ať už ho strávíte v lese, u vody, na chalupě nebo třeba na koncertě, vám přeje za redakci Deníku N Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější