Deník N

Násilné komentáře mažeme, říkají politici. Bartoš loví jejich autory a věří didaktice, Hamáček dal trestní oznámení

Ivan Bartoš. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ivan Bartoš. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Místopředseda Sněmovny a šéf SPD na svém Facebooku v souvislosti s kauzou znásilnění dívky migrantem zveřejnil fotku redaktorky Českého rozhlasu. Následně jí diskutující začali vulgárně nadávat a vyhrožovat. Komentáře na Okamurově Facebooku zůstávají. Z ankety, kterou Deník N udělal mezi ministry, poslanci či komunálními politiky vyplývá, že drtivá většina z nich nenávistné komentáře skrývá nebo maže. Někteří je dokonce nahlašují Facebooku nebo podávají trestní oznámení. Speciální kategorii má mluvčí Hradu Jiří Ovčáček a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).

Politika se už dávno nedělá jen za řečnickým pultem, ale vede se i na sociálních sítích. Premiér Andrej Babiš tak své fanoušky pravidelně informuje o své práci za uplynulý týden a na sociálních sítích se pilně snaží komunikovat také další členové vlády, především z hnutí ANO.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Deníku N řekl, že si profily na sociálních sítích spravuje sám ve spolupráci s tiskovým oddělením. Pokud se na jeho profilu objeví urážlivé a vulgární komentáře, skrývá je. Jedním dechem ale dodává, že s kritikou problém nemá. Musí být ale v mezích slušnosti: „Pokud je to psané vulgárním slovníkem a nemá to hlavu ani patu, není to nic, co by mělo být podporováno.“

Ještě se mu nestalo, že by se mu na profilu objevily nenávistné příspěvky. „Pokud by tam byly příspěvky, které vyzývají k násilnému trestnému činu, musel bych to nahlásit správci a policii, ale zatím jsem to neřešil,“ upřesnil Vojtěch.

Brabec: I Okamura by byl rád, kdyby se ho někdo zastal

Reagovat na sociálních sítích se snaží i ministr pro životní prostředí Richard Brabec. „Bohužel někdy

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější