Deník N

Vláda může ztratit podporu KSČM kvůli americkým vrtulníkům. Filipovy výtky proti strojům ale ministerstvo vyvrací

Předseda KSČM Vojtěch Filip. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Předseda KSČM Vojtěch Filip. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Vrtulníky, které má Česko koupit od Spojených států, jsou podle šéfa komunistů a místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa „strašně předražené“. Cena 12,5 miliardy podle něj navíc nezahrnuje výzbroj a servis, a proto by je Česko kupovat nemělo. Ministerstvo obrany ale namítá, že USA nabízejí vrtulníky s veškerou výbavou a v ceně je započítaný i servis, který by měly zajistit české firmy, tedy LOM Praha a VTU.

Ministerstvo obrany již delší dobu uvažuje o nákupu dvanácti bojových vrtulníků ze Spojených států. Zatím není jasné, jaké stroje přesně pořídí, ale ministerstvo je na to ochotné vyčlenit částku až do 12,5 miliardy korun. Tato cena je, jak Deníku N řekla mluvčí resortu Jana Zechmeisterová, nepřekročitelný strop. Zatím se posuzují dvě varianty: buď to bude 12 víceúčelových vrtulníků Black Hawk, nebo osm víceúčelových strojů Venom a čtyři útočné vrtulníky Viper. Zechmeisterová vysvětlila, že ještě čekají na finální nabídku Spojených států.

Částka se ale nelíbí předsedovi komunistů Vojtěchu Filipovi. Podle něj máme stále funkční ruské vrtulníky Mi-24 a Mi-17, které stačí jenom zrenovovat a využít k tomu českou společnost LOM Praha. Naznačil dokonce, že nákup vrtulníků by mohl ovlivnit hlasování komunistů o podpoře vlády. „Chci, aby se snižoval schodek. Chci, aby se zachovala zaměstnanost, aby se zachovala technologická schopnost České republiky kdykoliv být na špičce světové výroby, světového strojírenství, a to mi umožňuje právě to, že udržím výrobní a servisní kapacity v LOM Praha,“ shrnul své důvody Filip v Českém rozhlasu.

Uzavření či odmítnutí této zakázky bude podle něj hrát roli v rozhodování komunistů o další podpoře menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale odmítá, že by americké vrtulníky byly předražené. „Byl jsem ubezpečen, že máme stejnou cenu jako americká armáda. Takže není důvod tohle říkat. Myslím, že to určitě panu Filipovi vysvětlím,“ řekl.

Vrtulník Mi-24 a Mi-17 jsou jednou z nejdražších součástí vybavení české armády. Česko část z nich dostalo jako kompenzaci z Ruska za dluhy, které tu zůstaly za Sovětským svazem. Některé stroje jsou staršího data výroby.

Podle Filipa ale stroje nejsou příliš „olétané“, proto je možné je pouze zrenovovat nebo opravit a není hned nutné kupovat nové. Shodou okolností krátce poté, co svá slova pronesl, u Libavé nouzově přistál vrtulník Mi-24. Při nehodě se nikomu nic vážného nestalo, někteří z vojáků utrpěli šok nebo lehčí zlomeninu. Nicméně armáda pozastavila využití těchto strojů. Není to přitom první nehoda, která se za uplynulý rok stala. Loni v listopadu se v Náměšti nad Oslavou zřítil vrtulník kvůli technické závadě. I v tomto případě armáda vyřadila stroje z provozu, dokud se příčina nehody nevysvětlila.

Zapojení českých podniků

Podle předsedy KSČM to ale není důvod, aby

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější