Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Odsuzujeme nenávist, fotíme prezidenty a v titulku máme jedno pěkné čínské f

Tištěný Deník N vychází každý týden od pondělí do pátku. Foto: Deník N
Tištěný Deník N vychází každý týden od pondělí do pátku. Foto: Deník N

Kaleidoskopem čtvrtečních událostí otáčí Magdalena Slezáková.

Den Deníku N

Je cosi shnilého ve státě facebookovém. Sociální sítě se změnily v největší arénu veřejné diskuse a při pročítání některých komentářů člověka občas napadne, že to není tak úplně od věci – slovo „aréna“ pochází z latinského výrazu pro písek, který do sebe tak dobře vpíjel krev zraněných gladiátorů.

Místopředseda Sněmovny a lídr SPD Tomio Okamura si na Facebooku velmi barvitě postěžoval na redaktorku Českého rozhlasu Zdeňku Trachtovou, kterou osočil, že na něj místo korektního rozhovoru o případu znásilnění mladé dívky na Ústecku a pachateli „útočila, že… napsal, že se jedná o migranta z Afriky“. Doprovodil to reportérčinou fotkou.

Pachatel znásilnění je cizinec a neúspěšný žadatel o azyl v Německu, oznámilo dnes odpoledne státní zastupitelství. Do Česka přijel vlakem, nyní je po rozhodnutí soudu ve vazbě a hrozí mu deset let vězení.

„Nepožádala jsem vás o rozhovor, nýbrž o odpověď na otázku, odkud čerpáte informaci, že útočník byl migrant. Tu jsem následně rozvedla dotazem, zda se neobáváte, že publikováním neověřené informace vyvoláte napětí. Neútočila jsem na vás. Nebagatelizovala jsem žádný případ znásilnění,“ namítla Trachtová. Za svou redaktorku se postavilo také vedení Českého rozhlasu, které Okamurova slova vyvrací.

Kdo je v právu, můžete snadno posoudit sami – rozhlas už zveřejnil kompletní zvukový záznam inkriminovaného rozhovoru, který jsme v redakci Deníku N konfrontovali s Okamurovým tvrzením. Pod statusem však stále přibývají rozhořčené komentáře, které Trachtové v zájmu znásilněné dívky přejí, aby sama byla – nejlépe co nejbrutálněji – znásilněna. Citovat tu netřeba; stačí podotknout, že lidi umí být ve svém vzteku neobyčejně kreativní. Celý případ, včetně některých komentářů, najdete shrnutý v tomto článku.

Stanovisko Deníku N:
„Místopředseda Sněmovny rozpoutal na Facebooku nenávistné útoky proti redaktorce Českého rozhlasu. Deník N takové jednání odsuzuje. Do demokratické společnosti nepatří ani jako reakce na násilné trestné činy. Stejně tak by je měli odsoudit nejvyšší ústavní činitelé a postavit se rostoucí agresivitě ve společnosti. Dřív než bude pozdě.“

Zajímalo nás, odkud takové reakce, a proto jsme autory těchto příspěvků oslovili. Někteří vysvětlovali, že jim vadí postoj redaktorky, která podle nich zločin zpochybňovala. Spojují je sympatie k rétorice SPD, obavy z migrace a strach, že s sebou přinese násilí. Jedna žena se sama popsala jako oběť znásilnění. „Kdo si hraje s ohněm, tak se občas popálí,“ odpověděla na otázku, jestli se nebojí, že redaktorce opravdu někdo ublíží.

Kauza vyvolala bouřlivou odezvu nejen u veřejnosti, ale také napříč českou politikou. Ministr vnitra Hamáček (ČSSD) přispěchal s ujištěním, že „odpornými komentáři“ už se zabývá policie, a ve Sněmovně už někteří politici viní přímo Okamuru a chtějí ho odvolat z funkce místopředsedy. Předseda Sněmovny Vondráček (ANO) nenávist na sociálních sítích odsoudil jako „závažný problém naší společnosti“, ale zároveň našim reportérům zdůraznil, že „je naprostý nesmysl postihovat kohokoli za komentáře, které na jeho/její Facebook umístí jiní lidé“. Marná lidovců snaha, tohle na Okamurovo odvolání zatím moc nevypadá.

Příjemnější pohled než do močálovitých spodních vod internetu vám můžeme nabídnout díky Gabrielu Kuchtovi, mistrovi to umu fotografického, který své objektivy tentokrát zamířil na první slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou a její první zahraniční cestu. Ta vedla – přesně jak Čaputová po svém zvolení přislíbila – na Pražský hrad za Milošem Zemanem. Jak se vám vedle sebe tito státníci líbí?

Miloš Zeman a Zuzana Čaputová na Pražském hradě. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ještě k tomu odvolávání politiků z funkce: neděle 23. června se kvapem blíží a spolu s ní i avizovaná demonstrace na pražské Letenské pláni. Že si mnozí z kritiků Andreje Babiše myslí, že by měl jako trestně stíhaný člověk (mimo jiné) složit funkci premiéra, není žádné tajemství. Ale co si myslí členové Babišova hnutí? Barbora Janáková a Hana Mazancová se ptaly všech 78 poslanců ANO, jak se k věci staví. Odpovídali spíš zdrženlivě, ale zaznělo i to, že „demonstrovat za svobodu v době demokracie a pravidelných voleb“ je „úsměvné“ a že „v nějakém střetu zájmů jsme všichni“.

Inu… Poněkud jiný pohled nabízí ve svém komentáři pro Deník N podnikatel a expolitik Pavel Bratinka. „To, jestli premiér vyslyší desítky tisíc lidí v ulicích, se teprve ukáže. Daleko důležitější ale je, že se čím dál víc z nás odhodlává dát hlasitě najevo svůj názor,“ míní. Velmi zajímavý text, který se staví čelem k trojí kritice demonstrací.

A další velké domácí téma, co nelze minout: boj o Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí. Monument, který při zmaru Rakouska-Uherska vzbudil takové vášně, že jim nakonec sám padl za oběť, dokáže vířit emoce i po více než sto letech – to jen tak někdo (resp. něco) neumí. Obnovit, nebo ne? V čele „tábora pro sloup“ stojí autor repliky, sochař Petr Váňa. Jak se zakázka pro peníze změní v lásku, která vás pohltí? „Je to velké dobrodružství. A je to krásný příběh. Víte, mě maminka s tatínkem vychovali jako věřícího a já v tom příběhu vidím, že mě Pán Bůh nenechá spadnout,“ říká Váňa ve velkém rozhovoru s Renatou Kalenskou.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Z Prahy doslova na druhý konec světa: věděli jste, že Nový Zéland nedávno pod vládou Jacindy Ardernové představil státní rozpočet, který je – prý jako vůbec první ve světě – zaměřen hlavně na kvalitu života? Místo HDP blahobyt, shrnuje ve své analýze naše ekonomická redaktorka Tereza Mynářová. Ale přidává k tomu varování: Pozor na marketingové pozlátko!

Na druhém konci světa zůstaneme i s posledními dvěma texty, které vám dnes doporučím. Ačkoli… jejich nosné téma z toho druhého konce snadno dosáhne na celý svět. (Ostatně, ono zhusta sahá už teď a v budoucnu s největší pravděpodobností ještě přitvrdí.) Takže co je to? Válka mezi Amerikou a Čínou – obchodní, velmocenská i ideologická – a její dopad na životy nás všech.

Právě o tomto dopadu je, mimo jiné, článek s kouzelným titulkem Geopolitický souboj velmocí o elektronový orbital f, kde Petr Koubský píše o velké a důležité neznámé: sedmnácti vzácných kovech, bez kterých by moderní technologie – a s nimi i svět, jak ho teď známe –, byly nahrané. Potíž je, že v drtivé většině pocházejí z Číny. A že je Čína může použít jako obchodní zbraň proti Západu.

A za pozornost konečně stojí také generální tajemník Komunistické strany Číny Si Ťin-pching. V zahraničí mu raději říkají čínský prezident, jímž je samozřejmě také, ale těm z nás, kteří si ještě pamatují okřídlené „generální tajemník ÚV KSČ a prezident Gustáv Husák“, to zní dostatečně povědomě. Si Ťin-pching se dnes vydal na svou vůbec první návštěvu Pchjongjangu a uvítal ho tam nejen kolega Kim Čong-un, ale podle stranického tisku také na deset tisíc Severokorejců, které „vzrušila vřelá atmosféra z návštěvy soudruha Si“. Čína má pro KLDR „velkolepý plán“, tvrdil Si před summitem s Kimem, ale těsně před summitem s Donaldem Trumpem se také hodí pěkně načasovaný vzkaz do Ameriky.

Zítra v tištěném Deníku N také:

 • Péče o drogově závislé v ČR se může prudce zhoršit, přesune-li se pod ministerstvo zdravotnictví
 • Vláda chce stanovit přesné kvóty na pracovní víza, pro každou zemi zvlášť
 • Demokracii pořád máme, ale kulhavou, říká v rozhovoru biskup Václav Malý, velká osobnost demonstrací v roce 1989
 • Fotografie psího spřežení na grónském ledu zalitém vodou se nejspíš stane symbolem změny klimatu
 • Facebook vysvětlil, jak bude vypadat jeho digitální kryptoměna libra
 • Recenze knih: tři příběhy židovských osudů ve dvacátém století
 • V našem cyklu zahraničních zápisků má premiéru Španělský deník
 • Plus Jazův komiks na aktuální téma
Titulní strana pátečního vydání Deníku N s datem 21. června 2019.

Letem světem

 • V San Francisku jednomyslně odhlasovali zákaz prodeje elektronických cigaret (Guardian). Opatření má platit do té doby, než Úřad pro potraviny a léčiva dokončí přezkum účinků e-cigaret na veřejné zdraví.
 • Premiér Andrej Babiš odletěl do Bruselu. S ostatními státníky bude jednat o tom, kdo nahradí Junckera a Tuska v čele EU. Babiš před odletem řekl, že s Junckerem se o auditech bavit nebude, i když původně tvrdil, že ano: „O auditech se bavit nebudu, to je záležitost úředníků… Jsou tam nějaká pravidla, já do toho nechci zasahovat.“
 • Rusové kvůli nepříznivé ekonomické situaci nyní častěji pijí spíše levnější vodku, navíc ji kupují v menších baleních. Nejoblíbenější balení vodky v Rusku je 250 ml, připomínají Vědomosti.
 • Protestující studenti v Hongkongu dali vládě nové ultimátum: Splňte dnes naše požadavky do 17:00 (11:00 SELČ) nebo přitlačíme. „Operaci Chraňte Hongkong“ plánují na zítřek v 19:00 (13:00 SELČ) u sídla vlády v centru města.
 • Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos do 11. června nakazilo 65 lidí, o měsíc dříve bylo podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) případů 15. Výskyt nemoci se zhoršuje s oteplujícím se počasím, vrcholí o letních prázdninách.
 • Čtyři hodiny a deset minut trval tentokrát online rozhovor Vladimira Putina s občany Ruska. Hlava státu odpověděla na 85 otázek.
 • A zvířátko na konec: na Korsice možná objevili nový živočišný druh. „Kočkoliška“ teď motá hlavu vědcům, ale jinak vypadá venkoncem neškodně a přívětivě, hle:

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější