Deník N

Konec koalice nikdy nebyl tak blízko, zní ze sociální demokracie. Z krize chce těžit SPD a znovu se hnutí ANO nabízí

Šéf ČSSD Jan Hamáček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Šéf ČSSD Jan Hamáček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Byl to dosud asi nejvýraznější výpad předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka proti koaliční spolupráci s hnutím ANO. Konkrétně šlo o jeho slova o tom, že pokud poslanci odhlasují konzervativního publicistu Michala Semína do Rady ČTK, bude to znamenat konec koalice. Poslance z hnutí ANO Hamáčkovy výroky rozdělily. Část je bere na lehkou váhu, někteří se o osud současné vládní sestavy obávají. Především proto, že by pro Semína mohla hlasovat opozice a pak to hodit na ně. Nadšené je ale SPD. Hlasování o nedůvěře by podpořilo a zároveň se hnutí ANO opět nabídlo jako partner do vlády.

Nebývale rozhodná slova pronesl Jan Hamáček před pondělním zasedáním vlády. Nominand hnutí SPD do Rady ČTK Semín je podle něj pro sociální demokraty nepřijatelný. Takto reagoval na otázku, co by ČSSD dělala při případném zvolení konzervativního publicisty hlasy poslanců z hnutí ANO: „Byl by to obrovský problém, byl by to důkaz, že koalice nefunguje.“

Nakonec oznámil, že zvolení Semína hlasy ANO by znamenalo konec koalice. „Pokud bychom si nebyli schopni věřit v takto základních věcech, nemá smysl pokračovat,“ řekl doslova.

Část poslanců z hnutí ANO Hamáčkovy výroky zase tolik nevzrušily. Někteří pak naznačovali, že předseda ČSSD stále něco

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější