Deník N

Finančák zaklekl na vesnický internet. Spolky mají platit stovky tisíc, může je to zlikvidovat

Síťové kabely. Foto: Pixabay
Síťové kabely. Foto: Pixabay

Komunitním poskytovatelům internetu se komplikuje život a dostávají se pod tlak konkurentů i finanční správy. Uskupení, která v minulosti nahrazovala absenci kvalitních nabídek, poskytují podle odhadů internet více než čtvrtmilionu lidí, především na vesnicích a malých městech. Jejich služby jsou nyní v ohrožení.

V moravském městečku Oslavany našli velcí operátoři silnou lokální konkurenci. Před patnácti lety tam vznikl spolek Oslavany.net, který za členské příspěvky nabízí internet i výhodné internetové telefonování – za 390 korun měsíčně a bez závazků. Spolek v městečku, které má 4,5 tisíce obyvatel, eviduje 1687 členů.

„Před patnácti lety jsme byli pro internet bílé místo na mapě. Situace se ale za tu dobu změnila a už jsou tu i další operátoři. Nejsme levnější. Máme ale individuálnější přístup a lidi si nezavazujeme smlouvami třeba na rok. Ani nemůžeme,“ vysvětluje předseda spolku Oslavany.net Martin Černý.

Minulý týden Krajský soud v Brně poslal jeho spolek do likvidace. „Určitě se odvoláme, čekáme na písemné zdůvodnění,“ tvrdí Černý.

Oponentem se mu stal operátor Itself, který se s ním začal v roce 2017 soudit. Spolky totiž nemusí platit daň z přidané hodnoty ze členských příspěvků a nedopadají na ně regulace jako na klasické operátory. Tím se dostávají podle Itselfu v některých oblastech do výhody.

„Údajná spolková činnost využívala všech legislativních a ekonomických výhod oproti řádné podnikatelské činnosti spočívající v poskytování služby připojení k internetu,“ argumentuje Itself. „Záměrem není likvidace konkurence, ale obnova rovných podmínek pro všechny,“ dodává společnost.

Podobně to vidí i Česká asociace elektronických komunikací (ČAEK), jíž je Itself členem. „Podnikání spolků považujeme za vážný problém. Členský příspěvek není ve skutečnosti příspěvkem

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější