Deník N

Fotogalerie: Spor o veřejný zájem v sanatoriu. Veleslavínský zámek jde do dražby, občanům i radnici navzdory

Barokní zámek s třemi hektary zahrady v majetku státu půjde do dražby. Radnice Prahy 6 by ho chtěla koupit za odhadní cenu a využít pro školní či sociální zařízení. Podle státu však neprokázala veřejný zájem. Lukrativní parcelu tak získá ten, kdo nabídne nejvyšší cenu.

Divoký západ Prahy 6 se říká údolí kolem Buštěhradské dráhy vedoucí na Kladno. Místo je v posledních letech magnetem pro developery. Na místě starých továrních dvorů i zahrad se bouřlivě staví. Vedle pozemku, kde stávala stará teplárna, je dosud zelený ostrov, areál Veleslavínského zámku. Barokní budovy jsou zakryty korunami mohutných dubů z tříhektarové zahrady.


Posledních sto let tu bylo sanatorium, působil tu Oskar Fischer, objevitel Alzheimerovy choroby, který později zahynul v Terezíně. Tomáš Garrigue Masaryk, když se po válce vrátil z exilu domů, tady našel svou ženu Charlotte zhroucenou.

Němci zámek zabavili židovským majitelům a komunisté si ho už nechali. Od roku 2015 s ním hospodaří Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZVSM). Poslední nájemce, který tu provozoval soukromé zdravotnické zařízení, se právě odstěhoval. ÚZVSM připravuje dražbu, jeho úředníci už podali žádost o souhlas s prodejem ministerstvu kultury. „ Když vše půjde dobře, dražba by mohla proběhnout ještě letos,“ říká mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Občané i zastupitelstvo Prahy 6 se bouří. Park by měl sloužit veřejnosti a budovy by měly využití pro školy nebo sociální instituce. Radnice by byla i ochotna zámek za odhadní cenu 317 milionů korun odkoupit, ÚZVSM je však nekompromisní. „Postupujeme podle zákona, dražba je pro stát nejvýhodnější, radnice nedoložila veřejný zájem, abychom jim mohli majetek předat,“ říká Ležatka. „Mohou se jako každý jiný přihlásit do dražby.“

„De jure ano, prakticky nemáme šanci,“ říká Petr Píša, zastupitel Prahy 6. „Jsou volby, nemáme šanci stihnout příslušná usnesení. A kdybychom to stihli, a i na uzavřeném zasedání stanovili maximální cenu, dostane se to ven a někdo nás o korunu přeplatí.“ Připravovaný Metropolitní plán navíc mění pravidla ochrany území. Zatímco podle stávající legislativy by pro nového majitele bylo obtížné park zastavět, do budoucna to už tak těžké nebude.

Podívejte se v galerii na barokní

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Praha

V tomto okamžiku nejčtenější