Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Víc učitelů bez kvalifikace? Nouzové tahání za brzdu, hodnotí experti vlažně Plagův návrh

Ministr školství Robert Plaga. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Ministr školství Robert Plaga. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Ministerstvo školství chce nedostatek učitelů vyřešit mimo jiné tím, že brány škol více otevře lidem bez pedagogického vzdělání. Odborníci se však obávají, že tento krok situaci bez dlouhodobých změn příliš nezlepší.

Aleš Sedlmeier začal ve dvaceti vést děti v kroužcích a brzy mu bylo jasné, že by ho bavilo i učit ve škole. Tehdy studoval historii na filozofické fakultě. „Že se stanu učitelem, jsem se rozhodl ve 27 letech. Tenkrát bylo jasné, že bez titulu to nepůjde,“ vzpomíná na začátek své kantorské kariéry.

Jelikož v roce 2014 začínal platit zákon, který vyžadoval od všech učitelů pedagogické vzdělání, musel se vrátit zpátky do lavic. Konkrétně nastoupit na denní studium na Pedagogické fakultě, protože Univerzita Karlova pro jeho oborovou kombinaci dějepis-francouzština neotevřela dálkový program.

Nakonec se stal Sedlmeier jedním z těch, kteří kvůli nouzi o kantory začali díky výjimce učit ještě bez diplomu – on konkrétně při škole ve třetím ročníku. A na základní škole na pražském Strossmayerově náměstí si získal tolik důvěry, že teď před závěrečnými státnicemi má skoro plný úvazek včetně třídnictví.

„V dějepise kladu důraz na práci s textem a informacemi a zároveň na uvědomění si souvislostí mezi minulostí a současným stavem naší společnosti a naším okolím. Ve francouzském jazyce rozvíjím radost ze znalosti cizího jazyka jako brány k jiným kulturám,“ popisuje ve svém medailonku na webu školy zapálený učitel, který už čtyři a půl roku působí za katedrou, ale systém ho stále vnímá jako někoho, kdo je služebně „na nule“ a kdo ve škole nemá bez diplomu co dělat.

Léta, která zatím odučil, se mu například nezapočítávají do praxe, od níž se odvíjí výše platu. A vedení školy musí před inspektory obhajovat, že mělo důvod ho zaměstnat a snažilo se místo něj nalézt člověka s diplomem. Ve stejném postavení jako Sedlmeier je přitom každý desátý učitel.

Řešení, které není na věky

Ministr školství Robert Plaga teď navrhuje

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější