Deník N

Notes: Exekutorům se zmenší prostor, Klaus junior by se potřeboval stát levičákem, fotbalisté se musí bát Kosova

Exekuce jsou zátěží celé České republiky, nejen těch, koho se bezprostředně týkají. Poslední dobou jeví stát poměrně přesvědčivou snahu situaci zlepšit. Aktuální premiérův slib týkající se tzv. principu teritoriality však zatím vypadá nedůvěryhodně.

A dále: prezident Zeman na setkání s potenciálním ministrem kultury Šmardou nespěchá. Speciální školy na Slovensku jsou dalším příkladem výnosného a nemorálního byznysu s chudobou. Trikolóra, nová strana Václava Klause mladšího, bude pravicová, což ji patrně poškodí. Američtí důstojníci hrají deskové válečné hry, naši ne. Nová kniha Aleny Mornštajnové si vysloužila chválu. Z důkladné a poutavé práce svých kolegyň a kolegů vybral a komentuje Petr Koubský.

Příběh dne: premiér Babiš přislíbil zasadit se o změnu exekučního zákona, která by do něj zapracovala tzv. princip teritoriality. Exekutoři by tak ztratili možnost soutěžit o velké klienty a dlužníci by se mohli dočkat lepšího zacházení. Jenže předseda vlády to – čau lidi! – slíbil jen na Facebooku, skutečný návrh novely zveřejněný ministerstvem spravedlnosti nic takového neobsahuje. Situaci obšírně popisuje Jan Moláček, který se tematice exekutorů a exekucí věnuje v Deníku N dlouhodobě – rozhodně stojí za to přečíst si i jeho starší články. Odkazy na ně najdete v tom aktuálním.

Dnešním rozhodnutím Ústavního soudu se v některých specifických případech dá exekuce odvrátit promlčením. Za jakých okolností, to objasňuje článek Evy Mošpanové. Mluvila mimo jiné s advokátem Petrem Němcem, který příslušný podnět k Ústavnímu soudu podal.

Advokát Petr Němec. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Co dalšího se děje

„V geologicky dohledné době,“ odpověděl nám mluvčí Hradu na otázku, kdy se prezident Zeman setká s Michalem Šmardou, novým kandidátem ČSSD na post ministra kultury po Antonínu Staňkovi. Ten, ač podal demisi, ve funkci zatím zůstává. Barbora Janáková a Hana Mazancová, které zpracovaly tuto situaci zpravodajsky, upozorňují, že toto časové určení používá prezident častěji.

Soukromé speciální školy jsou přinejmenším na Slovensku dobrý byznys, stát na mentálně postižené či zaostalé žáky přispívá a tím pádem existuje motivace zařadit jich do takových škol co nejvíc. V některých obcích ani jiná škola není. Dětem, převážně romským, to ale ničí život. „Po devíti letech nemají šanci se dostat na střední školu nebo učební obor, ale jen na dvouletou nástavbu, kde získají třeba certifikát pro pomocné práce ve stavebnictví nebo pro uklízečku. Jsou prakticky nezaměstnatelní i v době hospodářské konjunktury.“ O lidech, kteří se to v Prešovském kraji snaží změnit, píše ve své reportáži Jana Ustohalová.

Václav Klaus mladší má slušnou šanci vybudovat úspěšnou nacionalistickou stranu, umírněnější, a tudíž pro mainstreamového voliče přijatelnější než třeba SPD. Českou Marine Le Penovou se přesto nestane. Proč? Protože si nemůže se svou minulostí a zázemím dovolit dělat levicovou politiku, soudí ve svém komentáři Jan Moláček. Zpravodajsky se vznikem strany Trikolóra zabývali Hana Mazancová, Barbora Janáková a Jan Tvrdoň v článku, který u nás vyšel včera večer.

Co je lepší – vyšší plat, anebo práce za rohem? Výzkumná společnost Behavio na základě dat z průzkumů spočítala, co je pro zaměstnance důležitější. Pro bílé límečky je dojezdová vzdálenost důležitá, u dělnických profesí je druhou nejdůležitější motivací smlouva na dobu neurčitou. Na prvním místě je u těch i oněch výše platu, popisuje Tereza Mynářová.

Americké ozbrojené síly trénují strategické myšlení pomocí deskových her. Válečnou hru, takzvaný Kriegsspiel, vymysleli a využívali Prusové už v devatenáctém století. Česká armáda tento trend ignoruje – a dává to smysl, píše Jan Wirnitzer.

Tiché roky, nový román úspěšné autorky Aleny Mornštajnové, hodnotí naše recenzentka Lucie Trávníčková vysoko. „Ve čtenáři vybuduje naději, vzápětí jej snese na zem, trochu mu šlápne na krk a přidusí.“

Čeští fotbalisté vyhráli dva zápasy ve své kvalifikační skupině mistrovství Evropy a postup z druhého místa za Anglií vypadá nadějně. Může jej však ohrozit nečekaně dobře hrající Kosovo, upozorňuje Pavel Procházka.

Co najdete ve středečním tištěném vydání Deníku N?

  • Na základních a středních školách chybí učitelé. Nejhorší situace je v západních Čechách.
  • Proč se úspěšný vrcholový manažer Jakub Trojovský stal učitelem matematiky na základní škole?
  • Státní správa je na tom špatně s počítačovou bezpečností.
  • Nespravedlivé zatčení ruského investigativního novináře Ivana Golunova vyvolalo nebývalou odezvu mezi jeho kolegy.
  • Rozhovor s Jiřím Hlavenkou, investorem, který úspěšně prodal svůj podíl v tuzemské internetové firmě Kiwi.com specializované na hledání leteckých spojení a prodej výhodných letenek.
  • V létě přibývá sexuálního obtěžování žen. Jak se mu mají bránit?
  • Rozhovor s legendárním rockovým a jazzovým kytaristou Lubošem Andrštem.
  • Děti ze zkumavky a pokrok od umělého oplodnění k umělé děloze.
  • Bakterie, jejíž genetický kód nestvořila příroda, ale vědci. Úplně celý.

Zajímavosti odjinud

Příručka „Moderní jízdní kolo a jeho příslušenství“. Z roku 1898.

Opravdový luxus? Nic nevlastnit, všechno si pronajímat.

Měl by se cukr omezovat stejně jako kouření?

Kdo je Satoshi Nakamoto, tvůrce bitcoinu? Střeží svou anonymitu již 11 let, občas se objeví nová domněnka. Teď je tu zas jedna: podezřelý je jistý Paul Solotshi. Už jen to jméno, viďte?

A kdo je John Galt? Článek v New Yorkeru je k Ayn Randové podle očekávání kritický, ale zajímavý.

Knižní novinky

Michel Houellebecq: Serotonin. Konečně česky! V knihkupectvích prý od středy.

Miloš Urban: Kar: Pohřební hostina za jedno město. Vypomohu si první vědou vydavatelské anotace: „V Karlových Varech dojde k obludné vraždě: žena roztrhá muže svými zuby a pak spáchá sebevraždu.“. Autor, který povýšil makabrózní příběhy na plně respektovatelnou literaturu, vydává novinku a vypadá to dobře.

Bruce Sterling: Vytváření věcí. Tuhle knihu neseženete všude. Zvláštní je i tím, že jde o non-fiction od autora science fiction. A v neposlední řadě tím, že vychází česky nyní, o čtrnáct let později než originál. To by zabilo leckterou prózu, natožpak knihu věnovanou moderním technologiím. Jenže pravdou je opak, Vytváření věcí je plně platným textem pořád. Nepostradatelným, pokud si lámete hlavu s tím, kam se naše civilizace ubírá. A ve výborném překladu našeho redakčního kolegy Ivana Adamoviče.

Citát pro dnešní den

Většinu toho, co jsem řekl, jsem nikdy neřekl. –Yogi Berra

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější