Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V létě ženy čelí sexuálnímu obtěžování častěji. Vím, jak je my muži před tím můžeme ochránit

Léto znamená pro každé pohlaví něco jiného – ženy se častěji potýkají se sexuálními narážkami než v jiném ročním období. Foto: Chris Murray, Unsplash
Léto znamená pro každé pohlaví něco jiného – ženy se častěji potýkají se sexuálními narážkami než v jiném ročním období. Foto: Chris Murray, Unsplash

Glosa Pavla Houdka: Přichází léto a prázdniny. Jakmile nastane teplo, zkrátí se oblečení a zmenší se počet jeho vrstev, většina žen už ví, jaké nepříjemnosti budou následovat: oplzlé, až vulgární poznámky, pohvizdování, troubení aut, ne právě slušné hodnocení jejich vzhledu, sexuální nabídky, pronásledování. Zvýší se i četnost více či méně nápadného osahávání a dalších forem sexuálního obtěžování.

Nevím, jestli jste si toho všimli, ale ženy se mezi sebou neobtěžují. A jen málokdy některá nevhodně obtěžuje nás. Za vším obtěžováním stojíme my – muži. Ano, je to poměrně silné tvrzení, které rovnou vyvolá nesouhlas a nejspíš i chuť přestat číst. „Já přeci nic takového nedělám! A nejsem zvědavý, aby mě někdo obviňoval jen proto, že mám penis.“

Jistě, dá se předpokládat, že čtenáři tohoto komentáře nebudou patřit mezi ty, kteří na ulicích pohvizdují na cizí ženy. Ale přesto se mnou zkuste chvíli vydržet. Nepodílet se na sexuálním obtěžování totiž nestačí.

Žijeme ve společnosti, ve které je sexuální obtěžování přítomno v tak masové míře, že na slovní úrovni jej podle průzkumů zažila téměř každá žena, na fyzické pak každá třetí. V takové situaci je zodpovědností nás mužů, pro které je sexuální obtěžování nepřijatelné, abychom vystoupili z řady a začali pracovat na tom, aby zmizelo z povrchu zemského.

Abychom ve svém okolí pomáhali vytvářet takovou kulturu, která podobné chování zadusí a označí jako společensky nepřípustné. Na to nemusíme být žádní hrdinové, kteří budou někde někoho fyzicky umravňovat. Pro začátek stačí jen poslouchat.

Nechápeme, co ženám vadí

My muži se na sexuální obtěžování díváme jiným úhlem. Zpravidla nechápeme, proč takové „blbosti“ přikládat nějakou větší důležitost. Pokud má někdo hloupé řeči, stačí nad tím mávnout rukou, nevšímat si ho a jít dál… Nebo ne? Problém je v tom, že sexuální obtěžování nejsou jen „hloupé řeči“.

V ženách vyvolávají strach. Jen těžko totiž mohou odhadnout, jestli vulgární řeči o obsahu výstřihu skončí jen těmi řečmi, nebo jestli původce přidá něco dalšího. Jestli si bude chtít i sáhnout, jestli bude danou ženu sledovat a pak…

My muži se na sexuální obtěžování díváme jiným úhlem. Zpravidla nechápeme, proč takové „blbosti“ přikládat nějakou větší důležitost. Když ale vůči nám udělá výpad silnější muž, už to jako „blbost“ nebereme, upozorňuje Pavel Houdek. Foto: Tobias Zils, Unsplash

Jako muži tyto pocity zažíváme jen velmi zřídka. Jednou, dvakrát za život se nám stane, že nás v baru nebo na ulici osloví partička svalovců s dotazem, na co čumíme. V té chvíli máme srdce až v krku, adrenalin nám stříká ušima a snažíme se být neviditelní. A přitom se nic neděje – jen má někdo blbé řeči…

Vidíte tu podobnost? Rozhodně to není něco, nad čím se usmějeme a mávneme rukou. Máme strach, cítíme ponížení. A právě tohle žena zažívá pokaždé, když se stane cílem sexuálního obtěžování. Čili i několikrát týdně.

Pro ženy je město válečná zóna

Pokaždé když jde žena ven, kráčí do válečné zóny. Ano, je to určitá nadsázka, nicméně ne příliš velká. Kriminologické výzkumy ukázaly, že ženy se ve městech pohybují jiným způsobem než muži. Důvodem je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Glosa

Komentáře, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější