Deník N

Notes: Paranormální starosta, dračice a zástupy predátorů

Titulní strany tištěného Deníku N z prvního červnového týdne. Foto: Deník N
Titulní strany tištěného Deníku N z prvního červnového týdne. Foto: Deník N

Je jiná doba. Svět poptává průbojnější hvězdy s neotřelým přístupem k řešení problémů. Pondělek, který pro vás v Deníku N přefiltruje Jan Kudláček, byl plný takových lovců s tahem na bránu, a ačkoliv ne všechno se povedlo, nezapomeneme ani na opravdové hrdiny.

Než začneme, nejprve stručně k jedné víkendové události.

Z domova.

Řeporyje.

„V noci na sobotu došlo k nevysvětlené sérii paranormálních jevů, během kterých se čtyři autovraky vydaly na pouť vzduchem a ucpaly komunikace.“ To je zpráva z pražské okrajové čtvrti, které za ODS starostuje někdejší bulvární šéfredaktor Pavel Novotný, a právě on sám těmito slovy popsal, jak „neznámí vandalové“ přesunuli zaparkované vraky do silnice od chodníku, odkud je policie nechtěla odtáhnout…

Vyroste enfant terrible české komunální politiky, populární díky nestandardnímu přístupu k řešení problémů, až do politiky vysoké? I o jeho ambicích se dočtete v článku Prokopa Vodrážky Starosta se sadou šperháků.

Starosta Prahy-Řeporyj za ODS Pavel Novotný. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

O tomhle se nepíše dobře, ale Deník N dnes přišel se zprávou, která vystrašila mnoho lidí: Anonym na Twitteru hrozil střelbou ve školách. Výhrůžka se objevila na sociálních sítích a jak k tomu zjistily LN, varování republika dostala ze Spojených států. Vysoké i střední školy začaly přijímat bezpečnostní opatření, ale policie už po několika hodinách oznámila, že zná totožnost mladíka, který pražským školám vyhrožoval. Je mu šestnáct let, k činu se přiznal a tvrdí, že jen žertoval.

I přesto prý Česko má velmi silné důvody k optimismu, domnívá se známý britský historik Timothy Garton Ash, když byl v souvislosti s největší demonstrací od roku 1989 minulý týden v Praze dotázán na situaci ve visegrádské čtyřce (V4). Jak vidí Slovensko a Polsko a kde je podle něj Maďarsko, ale například i jeho pohled na brexit, se dočtete v rozhovoru našeho kolegy z Denníku N Tomáše Vasilka.

Kontrastem poklidného historika je neklidná vycházející hvězda. Kdo je to ta Markéta Vondroušová, levoruká tenistka, která letos na světovém ženském okruhu řádí jako… černá ruka?

Markéta Vondroušová senzačně postoupila na tenisovém French Open v Paříži až do finále. Foto: Jean-Francois Badias, AP/ČTK

V našem článku „Sběratelka tenisek, která už není věčně zraněná. Na French Open se zrodila nová česká hvězda“ ji představuje tenisový expert Eurosportu a magazínu Tennis Arena Radek Barkman. Letos dračice vystřelila prudce vzhůru mezi světovou špičku (už je 16. na světě). Dozvíte se nejen, kde se vzala, ale co by jí mohlo pomoct dostat se do top ten a uspět zanedlouho ve Wimbledonu.

V autokraciích to trochu vře

Ruskem dál hýbe kauza zatčeného novináře Golunova. Nejenže mu už po zatčení přišli na pomoc kolegové z jiných médií, ale dnes se dokonce stala v Rusku nevídaná věc. Troje ekonomické noviny, jinak loajální Kremlu, vyšly s titulní stranou „Jsme Golunov“ a společným prohlášením. Má se Kreml bát další trhliny? Na čem vlastně investigativec pracoval, co odhaloval a komu mohl šlápnout na kuří oko, na to se podívala Petra Procházková v článku Dosud loajální ruské deníky se postavily na odpor státu.

Chcete každý všední den dostat do svého e-mailu shrnutí toho nejdůležitějšího plus spoustu informačních tipů navíc? Přihlaste se k odběru Notesu.

Velké věci se dějí i v další autokracii, Číně. Přesněji řečeno v Hongkongu, který Čína před časem převzala zpět a přes sliby udržení tamní svobody neustále utahuje šrouby (ale někdo by spíš řekl „stabilizuje společnost“). Teď chce prosadit zákon o vydávání podezřelých z Hongkongu do „hlavní“ Číny – tedy do pravomoce komunisty centrálně řízené totalitní mašinerie. Obyvatelé protestují, policie proti nim zasahuje a blíž se na problém podívala Magdalena Slezáková, podle které Hongkong hraje vabank. Extradiční zákon je „nebezpečný jako rukavice nekonečna“.

A do třetice totalita, dnes je u nás výročí vypálení Lidic nacisty (1942). Dodnes po světě chodí mnoho žen, které od rodičů na památku středočeské obce a jejích obyvatel dostaly jméno Lidice. Několik jich žije i ve Venezuele, kde je kontaktoval náš latinskoamerický spolupracovník Tomáš Nídr. A Lidice Ovallesová mu popsala utrpení současné – v krachující a chudnoucí ropné velmoci Venezuele, stále ovládané diktátorem Madurem.

O hrdinech s totalitami bojujících není zpráv nikdy dost. Co dokázal sir Nicholas Winton už se naštěstí dobře ví, ale nebyl jediný a možná vás zaujme článek o Doreen Warrinerové, Britce, která také pomáhala organizovat útěk lidí před nacismem v letech 1938 a 39 a zachránila tisíce životů. V rozhovoru s Deníkem N o ní vypravuje její synovec Henry Warriner.

Slon v Botswaně. Foto: pxhere.com

O přírodě jsme psali v Deníku N v dnešní tištěné verzi a o víkendu online. Aby důležité téma nezapadlo: vydali jsme článek o opětovném zrušení zákazu lovu slonů v Botswaně. To je jedna z těch obdivovanějších zemí Afriky, a hlavně sloní ráj s největším počtem těchto inteligentních tlustokožců. Proč najednou tamní prezident zákaz prosazený svým předchůdcem zrušil? Co to může znamenat? Děje se to pro potěšení lovců-predátorů? Je vše opravdu tak černobílé? Přečtěte si Obnovený odstřel slonů v Botswaně. Z pohledu rozhořčených Evropanů, asijských zákazníků, místního prezidenta i chudých domorodců.

Co se bude dít zítra v trafikách na stránkách papírového Deníku N?

  • V politice končící neúspěšný kandidát ANO na pražského primátora Stuchlík říká, že Babiš není šťastný člověk, dohání ho minulost, ale maká.
  • Na základě čeho měníme práci? Kdo kvůli mzdě a kdo kvůli dojíždění?
  • Britský historik Timothy Garton Ash o vývoji v ČR i celé V4, o liberalismu i o brexitu.
  • Bojovník proti predátorským časopisům vysvětluje, jak si vědečtí podvodníci kupují publikování svých článků.
  • Jaká je očekávaná nová kniha nejsledovanější české autorky poslední doby Aleny Mornštajnové?
  • Na Slovensku jsou zhruba dvě desítky vesnic, kde jedinými školami jsou ty zvláštní. Je to totiž dobrý byznys… Ten ale státu vyrábí jen nové problémy.
  • Přinášíme profil nové české tenisové hvězdy Markéty Vodroušové a další zajímavé články!
Titulní strana tištěného Deníku N v úterý 11. června 2019.

A co se dělo v jiných médiích a jiných koutech?

Milovníky přírody a obzvlášť ty, kteří se chystají k moři do Chorvatska, jistě potěší záběry, které u nás dnes zveřejnila např. ČT24 a které byly natočeny údajně v Chorvatsku poblíž Makarské. Je na nich žralok. ČT24 uvádí, že „pravděpodobně šlo o žraloka mako. Ten dokáže plout rychlostí až okolo 70 km/h a je považován za člověku nebezpečného“.

Žralok natočený údajně v Jadranu poblíž Makarské u chorvatského pobřeží. Zdroj: Tweet ČT24

Možná si říkáte, že to nic není, jeden žralok… Pro tyto případy jsem našel ještě další záběr, kterým žijí sociální sítě a který by měl být také poměrně čerstvý, čtyři dny starý. Údajně pochází od Šibeniku, což je 100 km vzdušnou čarou severozápadně taky u chorvatského pobřeží. Žralok vypadá velmi podobně, ale jestli je to tentýž (tatáž) nebo kamarád(ka), nechám na posouzení žralokologům.

Žralok natočený údajně 6. 6. 2019 u Šibeniku u chorvatského pobřeží Jaderského moře. Zdroj: YouTube, Index.hr Portal

Obvinění soudců, že se je snažil ovlivňovat jiný predátor, šéf kanceláře prezidenta Zemana Vratislav Mynář, jsou už známá, teď ale zjistil iRozhlas, že se Mynář ve svém zájmu snažil ovlivňovat i ministra spravedlnosti. Novinářům to řekl Robert Pelikán. Výmluvná je už úvodní věta titulu článku „Bylo to dost úporné“.

V politice, diplomacii i mezistátních vztazích je nadmíru důležitá i symbolika. I nedali francouzští novináři zapomenout na stromek, který jejich prezident Macron vloni přivezl na zahradu Bílého domu svému americkému protějšku Trumpovi. Doubek, který spolu jejich lopaty společně do půdy vpravily, pocházel z lesů v severní Francii, v nichž za první světové války zahynulo 2000 amerických námořníků. Symbolizovat měl přátelství mezi zeměmi obou prezidentů.

Jenže jak se ukázalo, krátce po zasazení zmizel. To by zase nebylo tak divné, protože jak novináři France 24 zjistili, musel do karantény, což zákon nařizuje u všech živých věcí přivezených do zámoří. Po ní se měl do své jamky vrátit. Jenže doubek se už z karantény nevrátil a nikdy už zpátky zasazen nebyl. Symbol francouzsko-amerického přátelství, které právě příliš nekvete, v karanténě zašel.

France 24 informuje o tom, že dub, který spolu u Bílého domu vloni zasadili prezidenti Macron a Trump, zašel. Zdroj: France24.com

A v sekci zemědělství a životního prostředí dnes cestu pondělkem završíme. Řeporyjemi (podle řepíku) to začalo, řepkou to končí. Server iDnes zaparkovaný ve svěřenském fondu premiéra Babiše přinesl rozhovor, v němž předseda vlády opět „vypouští motýle“ (a vytáčí Brabce).

Hezké čtení nejen Deníku N, dobrou noc přeje a na shledanou zítra v trafikách a na displejích se těší Jan Kudláček.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější