Deník N

Jordan B. Peterson: Konzervativní mesiáš převlečený za motivátora

Jordan B. Peterson. Foto: Wikipedia
Jordan B. Peterson. Foto: Wikipedia

Bestseller 12 pravidel pro život vyšel česky. Tváří se jako self-help literatura. Skutečným cílem je ultrakonzervativní společenský řád.

Tři muži v živém přenosu na YouTube debatují o tom, proč je internet tak nenávidí. Sleduje je při tom téměř milion lidí. Jedním z diskutérů je Jordan B. Peterson. Kanadský profesor psychologie a praktikující psycholog, jehož ještě nedávno téměř nikdo neznal. Podobně jako jeho spolubesedující Dave Rubin a Ben Shapiro je dnes Peterson považován za vedoucí hlas neokonzervativního ideového proudu. Nebo rovnou za ideologa hnutí „alt-right“. On tvrdí, že nedělá politiku, ale pouze zkoumá lidskou psychiku.

Petersonova cesta k popularitě začala na YouTube, kde za velkého zájmu zveřejňoval své přednášky. Dnes stačí, aby se objevilo jeho jméno, a video z rozhovoru, projevu či diskuse má statisíce, ne-li miliony zobrazení. Téměř nepřetržitě je na přednáškovém turné, nedávno brázdil Evropu a řečnil před přeplněnými sály. Často vypráví o tom, jak ho na ulici zastavují lidé a děkují mu za to, že jim změnil život.

Jeho knihy 12 pravidel pro život – Protilátka proti chaosu (právě vydalo Argo) se prodalo přes dva miliony kusů a byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků. Je zde tedy příležitost pustit si Petersona více k sobě. A zjistit, odkud se bere ten mix zbožňování a nenávisti, který vyvolává.

Neškodná přikázání?

Takže „pravidla pro život“. V knihkupectvích můžete brožury o tom, jak žít lépe, přehazovat lopatou. Ať už jde o toltécké „dohody“, nebo rozumy behaviorálních ekonomů – stoly se prohýbají pod tíhou self-help literatury. Pokud v této nadprodukci prorazí téměř čtyřsetstránkový titul, může to být ze dvou důvodů. Buď je za tím silný marketing, což při Petersonově úspěchu na YouTube jistě není zanedbatelný faktor. Nebo publikace obsahuje něco, co v jiných chybí.

Kdybychom se orientovali jen podle názvů kapitol a nosných doporučení, Petersonův návod na lepší život vypadá takto: Nekrčte se, narovnejte záda a vystupujte sebevědomě. Mluvte pravdu, protože se to vyplatí. Vyjadřujte se přesně. Předpokládejte, že osoba, kterou posloucháte, ví něco, co vy ne. Porovnávejte se se svým včerejším já, ne s dnešním já někoho jiného. Než začnete kritizovat ostatní, zameťte si před vlastním prahem. Nedovolte dětem vše, držte je na uzdě. Ale i: Nechte děti na pokoji, když jezdí na skateboardu.

Zní to jakžtakž smysluplně a možná se po přečtení knihy i přistihnete, že když potkáte šéfa, kráčíte jaksi vzpřímeněji a při domácí hádce si dáváte pozor, abyste byli diplomatičtější než včera. Zároveň rychle získáte pocit, že kniha vlastně jmenuje známé věci, o kterých jste již v jiných souvislostech slyšeli a četli.

Peterson při každém „pravidle“ uvádí příklady ze života, píše poutavě, až sugestivně. Lze si jistě představit čtenáře, které jeho výčet osobních ctností a nástrojů sebezdokonalení může oslovit. Zřejmě by to však nestačilo na enormní vzestup, kterým kniha válcuje žebříčky. Seznam životních moudrostí navíc vůbec nepůsobí tak, že by měl někomu zvedat žluč. V knize tedy musí být ještě něco jiného.

Hledání smyslu

Když chcete, aby lidé měli pocit, že potřebují pomoc, ukažte jim, že je k tomu důvod. Přesně to Peterson ve své knize dělá. Jeho základní teze zní, že život je utrpení. Platí to už od biblického vyhnání z ráje, tragédie Kaina a Ábela a tak dále. Když se cítíte mizerně, zapadá to do světového pořádku. Tímto tahem je velké potenciální publikum naloděno. Každý má přece trápení, zažívá špatné dny, delší období nespokojenosti, špatné nálady, či dokonce deprese. A najednou je tu empatický autor, který o tom něco ví.

České vydání knihy v nakladatelství Argo.

Pokud je vám špatně, neznamená to, že se s tím nedá nic dělat. První krok ke zlepšení je pochopení zdroje utrpení, druhý nastavení nástrojů, kterými se dá nepříjemné existenci čelit.

Petersonova diagnóza obecného „chaosu“ dneška – a tedy důvodu lidského trápení – vypadá takto:

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Kultura, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější