Deník N

Notes: Jak důležité je mít idiotské zvyklosti? Kdo vynesl zprávu o střetu zájmů? A co na to Jan Hamáček?

Enko. Ilustrační foto: Deník N
Enko. Ilustrační foto: Deník N

V posledních dnech patří mezi nejskloňovanější výrazy sousloví „střet zájmů“. Ve středu zájmu Deníku N bylo toto sousloví i dnes, začneme ale reportáží z jednoho ostrůvku pozitivní deviace. To nejdůležitější a nejzajímavější ze čtvrtečního proudu textů si do svého Notesu vypsala Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

Hodiny v Pečkách. Někdejší válečná reportérka a nepolevující specialistka na země bývalého Sovětského svazu Petra Procházková tentokrát přináší mírumilovnou reportáž z Peček, malého města, jehož sympatická starostka promluvila k stotisícovému davu na Václaváku. Na čtenáře z ní dýchne jemná vůně naděje, že politika a odhodlání věci měnit může lidi spojovat a ne jen rozdělovat. A mezi čtivě napsanými řádky odbíjejí čas hodiny, které už 32 let den co den chodí před polednem natáhnout pan Kučera zvaný Fejtek.

Ale teď už k politické pěně dní…

Wanted! Hledá se úředník, který vynesl Babišův audit, píší Jakub Zelenka s Lukášem Prchalem. Hrozí mu vyhazov. Situace ve státní správě je podle jejich informací po pátečním úniku zprávy Evropské komise o střetu zájmů českého premiéra (jako první ji zveřejnil Deník N) poněkud neklidná. U druhého dokumentu si už ministerstvo zemědělství dalo majzla

Jedna rodina. Ministr zemědělství Toman, jehož právě druhý audit o střetu zájmů zasáhl přímo na komoru, měl dnes tiskovku. Státní zemědělský intervenční fond totiž oznámil, že pozastaví vyplácení dotací Agrofertu i společnostem, které vlastní právě Tomanova rodina. Ministr novináře ujišťoval, že žádný střet zájmů nemá a dotace ve prospěch své rodiny prý ovlivňovat „absolutně nemůže“. Nám však takové „ujištění“ rozhodně nestačí a dvěma zprávám komise a jejich důsledkům a reakcím na ně se budeme věnovat i dál.

Jasné a rozhodné: „Je potřeba hovořit!“ Hanka Mazancová a Bára Janáková se v obsáhlém rozhovoru pokusily přimět místopředsedu vlády a šéfa ČSSD Jana Hamáčka k nějakým rozhodným a jasným stanoviskům. No… „Takže já bych jim slíbil dialog.“ „Očekávám, že pan premiér.“ „Jediné řešení je s těmi lidmi mluvit.“ Ale když si dá čtenář tu práci, jisté náznaky se najdou: „Jakékoli zpochybňování nezávislosti nejvyššího státního zástupce či pokusy o jeho odvolání by byly hranou, za níž už nejsme schopni tuto věc tolerovat. A odešli bychom z vlády.“ Nuže, jak říká sám Hamáček, soudit ho bude historie. Tak si počkáme.

Nezbytné (idiotské) zvyklosti. Petr Pithart, jako občasný, ale vážený komentátor Deníku N, se ve svém textu ptá pana prezidenta: „Víte, proč potřebujeme ty idiotské zvyklosti?“ Nečeká však na odpověď ústy Hradu a předkládá vlastní obranu ústavních „zvyklostí“, právě ty totiž Miloš Zeman nazval idiotskými. Podle Petra Pitharta je na dobré ústavě nejdůležitější právě to, co v ní psáno není. „Imperativ zdrženlivosti a slušnosti.“ Psaná pravidla jsou cihly, nepsaná malta. S jedním bez druhého se stavět nedá.

Propad populistů. „Budeme mít text o volbách v Dánsku. Vůbec to není nuda, dopadlo to docela překvapivě,“ oznámil na dnešní poradě šéf zahraniční redakce Jan Kudláček. Titulek – Obrat v Dánsku: pravicového premiéra porazila Sociální demokracie, protiimigrační strany propadly  – je skutečně slibný. Že by ještě byly země, kde se šířit strach z migrace nevyplácí?

… z politiky na skok na kulturní frontu

Jen jednou za čtyři roky. V Praze dnes začal 14. ročník mezinárodní výstavy scénografie a divadelního prostoru Prague Quadriennale. Především na Výstavišti předvede do půlky června více než 800 umělců.

Pražské Quadriennale 2019. Zdroj: pq.cz

Nebo je libo do Silicon Valley nebo do Vancouveru?

Když nezazvoní budík. Kolega ze slovenského Denníka N Tomáš Bella byl na výletě v Silicon Valley a setkal se se zakladatelem Tesly a autorem první Tesly Roadster. Schůzka vyšla až napodruhé, poprvé Martinu Eberhardovi prý nezazvonil budík. Tomáš Bella na tom ale vydělal. Pozvání na snídani, a hlavně: tolik času na rozhovor, kolik jen bude chtít. Nejspíš i díky tomu je povídání tak obsáhlé, ale taky uvolněné a nesmírně zajímavé nejen pro milovníky elektrických vozítek. „Pokud by cena baterie byla pětinová proti realitě, neexistovala by už na světě žádná auta na benzin,“ je přesvědčený Eberhard.

A co máš z knihovny? Naše dopisovatelka Alexandra Alvarová se ve svém Kanadském deníku rozepsala o své zkušenosti s tamním školstvím (přesněji řečeno s tamní školou, ale některé poznatky se nejspíš dají vztáhnout na celý systém). My, rodiče českými školami povinných dítek, u některých pasáží jen tiše závidíme… „Od první třídy je dvakrát týdně „knihovna“. Děti se ve školní knihovně rozesadí na zemi a prvních patnáct minut jim knihovnice něco zajímavého vypráví. Například o kosatkách, které u kanadských břehů žijí. Pak se diskutuje, děti se učí používat argumenty a klást dotazy. Nakonec jim knihovnice Kate ukáže, ve kterém regále najdou knihy o kosatkách, a děti se rozprchnou. Mohou si půjčit, co chtějí. Příště bude kvíz o kosatkách o ceny.“

Nebo do říše kouzelných triků…

Multikulturní Disney World. Jsme rádi, že pro nás externě píšou autoři, jako je filmový publicista Kamil Fila. Zapálení pro svůj obor a schopní se v prostoru jednoho textu dostat do hloubky a obsáhnout i šířku. Jeho recenze hraného remaku slavné disneyovky Aladin totiž není pouhou recenzí, zasvěceně v ní popisuje a hodnotí celý soubor předělaných, resp. přehraných animáků, které studio Disney vyrobilo za posledních deset let. Nezaměřuje se jen na technickou stránku provedení, rozepisuje se i o tom, jak (lehce i silně, zdařile i nešikovně) upravují tvůrci původní příběhy i „obsazení“ a přizpůsobují je trendům v současné společnosti. Hrdinky jsou emancipovanější, obsazení různobarevnější…

Co se dočtete v pátečním papírovém Enku?

  • Silný rozhovor s Bárou Rektorovou o životě s rakovinou a o tom, co nemocní lidé fakt nechtějí poslouchat
  • Praha chce zrušit třicet stanovišť pro taxíky
  • Pojišťovny hrozí, že kvůli danění zdraží služby pro miliony klientů
  • Jsem taková encyklopedistka nové doby, říká ilustrátorka Renáta Fučíková
Titulní strana pátečního tištěného vydání Deníku N s datem 7. června 2019.

A co se ještě děje?

Science is sexy. Dnes začal v Praze Veletrh vědy. Se stovkou vědeckých expozic (většina z nich je interaktivních) se během tří dnů představí desítky vědeckých ústavů a vysokých škol z celého Česka. Autorka Notesu doporučuje návštěvu, neboť z vlastní zkušenosti (loni tam byla s dětmi) ví, že na výstavišti v Letňanech se chytrá paní Věda předvádí navíc v efektních kulisách a v sexy ohozech.

A co píšou jinde?

Semínko xenofobie přede dveřmi ČTK. Sněmovna včera hlasovala o personálním doplnění Rady České tiskové kanceláře. Zvolen nebyl nikdo, ale nejvíc hlasů dostal kandidát SPD Michal Semín, katolický ultrakonzervativec, činovník xenofobního spolku Akce D.O.S.T., upozorňuje Respekt.

V síti. Dataři britského týdeníku The Economist si pohráli s daty Královské společnosti pro veřejné zdraví o tom, jaký vliv mají na mladé lidi sociální sítě. Jednoznačně kvůli nim dostává na frak spánek, největším přínosem je možnost sebevyjádření.

Zvěsti víry. Máme tu něco z oblíbené rubriky Výročí pro tento den. Podle české Wikipedie připadá na dnešek 1156. výročí příchodu byzantských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu… Sláva! Sláva! … ale moment!? A co se tedy stalo 5. července roku 863, když pánové přišli dřív? Nic. Tedy nic, co by s nimi přímo souviselo. Proč tedy pracovním volnem slavíme (ještě spolu s Chorvaty a Slováky) jejich příchod den před připomenutím smrti mistra Jana za pravdu? Možných důvodů je víc, ale zaručený ani jeden. A mezi námi: ani ten příchod 6. června není vůbec jistý. Doloženo je pouze to, že se to stalo někdy na jaře.

A co je vlastně jisté?

Tak třeba, že v Praze byla pořádná bouřka. A u vás?

Přejeme vám klidnou noc a hezké sny.

Za Deník N se loučí Lenka Vrtišková Nejezchlebová

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější