Deník N

Notes: Dnes byl prostě „den Babiš“

Koláž vydání Enka. Ilustrační foto: Deník N
Koláž vydání Enka. Ilustrační foto: Deník N

Středeční várku zpráv ve znamení korupce, střetu zájmů a potlačování svobody připravil Ivan Adamovič.

O čem jsme dnes psali

Co má společného černá díra a Andrej Babiš? Kvůli oběma se musely posílat informace letadlem. Objem dat při skládání první fotografie černé díry byl tak velký, že převoz letadlem byl rychlejší. A letadlo bylo také použito při doručení druhého auditu Evropské komise v otázce střetu zájmů Andreje Babiše do Česka. Nikoliv ale pro velký objem dat, ale kvůli skutečnosti, že svazek potištěných papírů se nedá tak snadno kopírovat a unikavě rozesílat do médií. Blíže v textu Jakuba Zelenky.

Podruhé Andrej Babiš: chystá se na právní bitvu s Evropskou komisí. Jan Moláček se přeptal právníků, o jaké zákony či směrnice půjde a jaké jsou vyhlídky sporu.

Potřetí Andrej Babiš: ke komunikaci s veřejností používá nejraději Facebook, kam (přesněji jeho správce sociálních sítí) ukládá pravidelně dlouhé výčty svých úspěchů a také komunikuje své myšlenky. Nově mnohé znepokojil, když se ukázalo, že jsou pro něj relevantním zdrojem informací řetězové e-maily rozesílané od anonymních adresátů. Blíže k tomu Lukáš Prchal a Prokop Vodrážka.

Počtvrté Andrej Babiš: včera poprvé žádali demonstranti na více jak stotisícové demonstraci na Václavském náměstí i demisi premiéra. Kolega Ščeblykin přečetl, co o shromáždění píše zahraniční tisk, a další dva kolegové se poohlédli, jaké fámy a nepravdy již v elektronickém prostoru o demonstraci kolují. Na koho z pozvaných demonstrantů se nedostal kebab od Sorose, má prostě smůlu.

Tomáš Hanák, Ivan Trojan a Hynek Čermák patřili mezi řečníky demonstrace. Přinášíme vám znění jejich proslovů.

O čem jsme ještě psali

Pojďme raději k něčemu veselejšímu. Tak třeba spermatogeneze. Adéla Skoupá si popovídala k dnešnímu Mezinárodnímu dni životního prostředí s Blahoslavem Maršálkem z Botanického ústavu AV ČR, který byl jedním ze spoluautorů nové zprávy mezinárodního týmu vědců o změně klimatu. Jedním z důsledků toxického světa, v němž žijeme, jsou nemotilní spermie (to není překlep, ale v podstatě totéž co nemobilní). Zpráva má 700 stran a byla prý pečlivě ověřována. Za pár generací možná nějaké klima tedy nebude mít koho trápit.

Ne, dnes se asi nad zprávami usmívat nebudeme. Magdalena Slezáková hovořila s čínským prodemokratickým aktivistou, který přežil masakr na náměstí Nebeského klidu a vzpomíná, jak voní slzný plyn.

Smutné čínské výročí jako kdyby zrcadlil čerstvý vojenský zásah proti demonstrujícím v Súdánu. Podrobnosti k masakru píše Tomáš Nídr. Je to stejné jako tehdy v Číně: „Cílem bylo nejen demonstranty rozehnat, ale navíc ukázat brutalitu, aby si všichni veřejnou angažovanost propříště odpustili.“

A do toho si Rusko pro vlastní potřeby překrucuje mezinárodní právo, přesněji, učinilo z něj další prostředek k dosahování svých cílů. Píše Michael Romancov.

Co najdete v zítřejším tištěném vydání Deníku N?

– Aktuální rozhovor s Janem Hamáčkem na téma protivládních demonstrací.
– Jaké fámy kolují o demonstracích? Máme očekávat prvního „mrtvého“?
– Pečky jako domov zajímavých lidí.
– Rozhovor se zakladatelem automobilky Tesla. Ne, není to Musk.

Titulní strana čtvrtečního vydání Deníku N s datem 6. června 2019.

Psalo se jinde

Protože se dnešní enkově deníkové zprávy překonávaly v temnotě, připravili jsme pro vás v následujícím přehledu jen samá pozitiva a motýle radosti.

Tamagoči se vrací na trh, píše iDnes.cz. Milieniálové se totiž chtějí vrátit do dětství (copak to je nějaká novinka?) a chtějí se potěšit hrou, s níž mnozí vyrůstali.

Lidé jsou v zásadě dobří. Organizace pro opuštěné děti SOS dětské vesničky slaví neuvěřitelných 50 let existence a na jejím kontě naskakují miliony, píše iHNed.cz.

Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin pro životní prostředí získal dnes novinář a politolog Daniel Dostál, informuje Aktuálně.cz. Dostál stojí za projektem, díky němuž se v Milovicích usadili divoké koně, pratuři a zubři. Mimořádnou cenu získala iniciativa Fridays for Future pořádající studentské stávky za klima a občanská platforma Limity jsme my, která usiluje o ukončení těžby a spalování fosilních paliv.

Podle agentury Reuters dnes společnost YouTube oznámila, že zpřísní pravidla pro vystavování rasistického obsahu. Nově bude znemožňovat nahrávání videí, která zpochybňují holokaust a schvalují nacismus či podporují svrchovanost jedné skupiny lidí nad jinou. Mluvčí společnosti připustil, že zpřísněný režim neuvítají badatelé, kteří na YouTube právě tyto projevy nenávisti zkoumají – ubyde jim studijní materiál.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější