Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Samouk přivedl na svůj pozemek vodu a vytvořil oázu. Zemědělci mu ji ale otrávili

Lubor Křížek nad svým dílem. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Lubor Křížek nad svým dílem. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

V době, kdy stát investuje miliardy do boje se suchem, upravil Lubor Křížek pozemek, kde žije, tak, že na něm opět stojí voda. Tři roky práce a třicet tisíc korun proměnily okolí hájenky na Sedlčansku v oázu. Odměnou mu je nejen voda, ale i řada vzácných druhů zvířat a kvetoucí okolí. „Chce to jen pozorovat a nebát se vzít do ruky nářadí,“ radí všem, kdo by ho chtěli následovat.

Lubor Křížek nečeká, až se politici rozhoupají. Problém s nedostatkem vody vzal – alespoň na pozemku, kde žije, v okolí rodné hájenky – do svých rukou. Tři roky pracoval, aby zadržel co nejvíc vody a vytvořil prostor pro řadu druhů ptáků, obojživelníků a rostlin. Teď nás provází zahradou, kde vybudoval jedenáct tůní, zeleninovou a bylinkovou zahrádku, posezení a výběh pro ovce. Část pozemku nechává zarůst lučním kvítím, aby se měl kde schovat hmyz a drobní hlodavci, vzadu má takzvaný jedlý les, tedy kombinaci stromů, keřů a bylin vytvářejících na pohled divočinu, v níž se však většina plodin dá jíst. Ta pomáhá živit rodinu po celý rok.

„Chtěl jsem si koupit vlastní bagr, ale přítelkyně řekla, že je to tu už rozvrtané moc,“ říká s hraným smutkem pohledný třiatřicátník, zatímco nám ukazuje, co všechno na pozemku změnil. Celá zahrada je promyšlený ekosystém, kde mají místo všechna zvířata i rostliny. Pojem škůdce odmítá. Multifunkčnost více než hektaru půdy bere dech, nás ale nejvíc zajímá, co může jeden člověk udělat na svém pozemku, aby měl dost vody i v suchých letech.

Sedlčanská oáza. Foto: Lubor Křížek

Vše přerušit a sehnat bagristu

Ještě před třemi

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sucho mění Česko

Česko, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější