Deník N

„Boj o peníze je evergreen, ale letos zažíváme extrém.“ Sociální pracovníci zápasí s účty i obavami

Dočasní obyvatelé azylového domu v Mostě. Ženy s dětmi v nouzi zde mohou zůstat až rok, většinou se jim nový domov ale povede najít dříve. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Dočasní obyvatelé azylového domu v Mostě. Ženy s dětmi v nouzi zde mohou zůstat až rok, většinou se jim nový domov ale povede najít dříve. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Každoroční tahanice o peníze připravuje sociální pracovníky o čas i energii. Ta letošní navíc ohrožuje podobu sociálních služeb i na místě, kde jsou potřeba nejvíce.

Markéta Strížová udělala letos na jaře to, co doposud ještě nikdy. Sedla si za počítač a napsala pětistránkový dopis adresovaný ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD). Na srdci měla hodně věcí, které chtěla po téměř dvaceti letech práce resortu vzkázat.

„Z postoje ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva financí jsem velmi rozpolcená, až znechucená. (…) I když jsou naše čísla rok od roku vyšší, své služby rozšiřujeme a zkvalitňujeme, nikdy to není na dotacích vidět,“ napsala v reakci na informaci, že letos bude problém s dofinancováním sociálních služeb. Dopis dnes sama označuje jako „asertivní“, pro jeho formulaci ale měla své důvody.

Strížová vede Středisko sociální pomoci v Mostě, které patří pod Diakonii Českobratrské církve evangelické – jednoho z největších poskytovatelů sociálních služeb v zemi. Ve městě na severu Čech nabízí služby od sociální práce v ohrožených rodinách až po azylový dům.

Markéta Strížová, ředitelka mostecké pobočky Diakonie. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

A právě azylový dům a občanská poradna – dvě služby, na které je Strížová velice hrdá – se letos potýkají s velkými problémy.

Obě služby jsou z přibližně 90 procent financované ze státního rozpočtu, tedy z balíku peněz na sociální služby, který ministerstvo financí každý rok rozdělí mezi jednotlivé kraje a ty je pak rozdělí dál mezi poskytovatele služeb.

Na provoz azylového domu, který dokáže najednou pojmout 18 matek a 36 dětí, žádala Diakonie 5,5 milionu. Pro občanskou poradnu, gros jejíž práce tvoří pomoc s oddlužováním v jednom z nejzadluženějších regionů Česka, žádala o čtyři miliony.

Narazila ale na to, na co letos řada dalších – peněz došlo výrazně méně.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější