Deník N

Notes: Jak se vyhnout pouličnímu horku a jak může souviset Jáchymov s japonským jaderným programem

Koláž vydání Enka. Ilustrační foto: Deník N
Koláž vydání Enka. Ilustrační foto: Deník N

Tentokrát se zpožděním, ale zase je tu horko. Někdo se tlačí v davech u vody, někdo griluje. Redaktoři Deníku N si ale v posledních dnech tyto radovánky odpustili. Za staženými roletami studovali zprávu o střetu zájmů Andreje Babiše, aby vám k ní mohli podat co nejvíce informací. Texty z dneška i víkendu vybral Jan Pavec.

Pokud jste se právě vrátili z dovolené a vůbec nevíte, o čem je řeč, přečtěte si patnáct důležitých otázek a odpovědí, které jsme pro vás k celé kauze sestavili. Měly by vám vysvětlit, jaké dopady může mít pro Česko, Agrofert i premiéra Andreje Babiše. Vyplývá z nich, že pro holding může být problém, pokud by ho právníci Evropské komise odstavili i od zemědělských dotací.

Nezávislost právní služby této unijní instituce už každopádně předseda vlády ve vyjádření pro Deník N zpochybnil. „Podle právníků zpráva Evropské komise jen okopírovala stanovisko Pirátů a zkorumpované Transparency. Dělali (na zprávě, pozn. red.) Češi, protože je o českém zákonu, který Evropská komise nechápe. Takže ještě jednou, nic se vracet nebude!!!!“ reagoval premiér. Ještě v pátek ministryně financí Alena Schillerová prohlásila: „Nejhorší, co by se mohlo stát, je, pokud by se do zprávy začali vměšovat politici.“ Tak to se jí zjevně nevyplnilo.

I když kolem nás teď víří spousta událostí a jen stěží se můžeme zastavit, nezapomínáme ani na důležitá výročí. Minulý týden jsme oslavili sté tištěné vydání. Při této příležitosti jsme pro vás odemkli sto vybraných článků. Budeme rádi, pokud se dostanou i k těm, kdo o nás dosud nevěděli.

Je tu ještě jedno výročí, ale o poznání smutnější. Už 30 let uběhlo od krvavého potlačení demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men. Jakoukoliv zmínku o této události se místní režim snaží důsledně dostat z internetu i veřejného prostoru. O to více je potřeba ji připomínat. Svědectví a fakta přinášíme i na stránkách Deníku N.

Karikatura Sovětského svazu

Ruského blogera Alexandra Gorbunova na Twitteru sleduje více než milion lidí. Nabízí zajímavý vhled do situace v Rusku. „Od jisté doby chce Rusko a lidé, kteří ho řídí, aby se jich lidé báli. Ve skutečnosti jsou to ale prostě obchodníci, kteří tento obraz využívají k tomu, aby vydělali peníze. Nedávno u plukovníků FSB našli doma 12 miliard rublů v hotovosti. Je to absurdní a groteskní, jak se snaží z Ruska udělat karikaturu Sovětského svazu,“ řekl bloger v rozhovoru pro Deník N.

Na začátku Notesu jsme zmiňovali horké počasí. Pokud ho chcete využít k výletu, za návštěvu určitě stojí do původní podoby obnovený Památník Tomáše Bati ve Zlíně. Jeho hlavní dominantou je maketa letounu, ve kterém zakladatel slavné obuvnické firmy zemřel.

Pěkné vzpomínky na svoji aktuální cestu nebude mít americký prezident Donald Trump. Při státní návštěvě Spojeného království naráží na odpor vrcholných politiků a diplomaté také museli žehlit jeho konflikt s vévodkyní Meghan. Ta se s ním nakonec nepotká.

Chcete každý všední den dostat do svého e-mailu shrnutí toho nejdůležitějšího plus spoustu informačních tipů navíc? Přihlaste se k odběru Notesu.

Jak už jsme psali výše, k některým historickým událostem se stojí za to vracet. Například až teď se začínají zkoumat dokumenty o japonském nukleárním program za druhé světové války. Věřte nebo ne, ale tento příběh má

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější