Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Aby zabil íránského generála, bombardoval Izrael konzulát. Neriskuje příliš? A co na to mezinárodní právo?

Íránská ambasáda a sousedící íránský konzulát, který zasáhla izraelská raketa a zabila v něm velitele íránských Islámských revolučních gard Muhammada Rezáa Zahádího, jeho zástupce a dalších 5 příslušníků gard, respektive jejich jednotek Kuds. Damašek, Sýrie, 2. dubna 2024. Foto: Firas Makdesi, Reuters
Íránská ambasáda a sousedící íránský konzulát, který zasáhla izraelská raketa a zabila v něm velitele íránských Islámských revolučních gard Muhammada Rezáa Zahádího, jeho zástupce a dalších 5 příslušníků gard, respektive jejich jednotek Kuds. Damašek, Sýrie, 2. dubna 2024. Foto: Firas Makdesi, Reuters

Izrael zabil velitele íránských Islámských revolučních gard, které USA, Švédsko, Saúdská Arábie a Bahrajn označují za teroristickou organizaci. Jenže Muhammada Rezáa Zahádího a spolu s ním jeho zástupce a dalších pět příslušníků gard zabil zásahem íránského konzulátu v syrském Damašku. Rozebíráme, jestli je útok na diplomatickou misi překročením „červené čáry“ a jak může reagovat Írán.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Konzulární místnosti jsou podle mezinárodního práva považovány za nedotknutelné. Tak se o tom píše například ve Vídeňské úmluvě o konzulárních stycích. Každý útok na diplomatickou budovu je proto velmi kontroverzní.

Ochrana diplomatických prostor je tak zásadní, že do nich bez povolení diplomatického personálu nemůže policie hostitelské země vstoupit ani v případě podezření z vážného zločinu.

Ukázkovým příkladem je rok 2018 a situace na konzulátu Saúdské Arábie v Turecku. Přestože turecké bezpečnostní orgány podezřívaly Saúdskou Arábii, že její lidé na místě brutálně zavraždili novináře Džamála Chašúkdžího (Deník N o tomto případu a souvislostech napsal několik článků zde), na povolení vstoupit si musela turecká policie počkat několik dní.

Útok mezi dvěma ambasádami

Nedotknutelnost diplomatů a jejich prostor se považuje za samozřejmost i mezi znepřátelenými zeměmi. Ani to ale neodradilo Izrael od leteckého útoku – oficiálně ho nepotvrdil ani nevyvrátil – na íránský konzulát v syrském Damašku. Ten se nachází mezi íránským a kanadským velvyslanectvím.

Po výbuchu na konzulátu zemřeli dva íránští generálové a dalších pět členů íránských Islámských revolučních gard.

Cílem izraelského útoku byl Muhammad Rezá Zahádí, který poslední roky řídil íránské jednotky Kuds v Sýrii a Libanonu. Ty jsou zodpovědné za íránské operace v zahraničí. Spolu s ním při útoku zemřel i jeho zástupce.

Reakce Íránu byla okamžitá

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Blízký východ

Izrael

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější